Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase


Musafir

/ #108 orgolii

2016-12-09 18:07

Orgolii peste orgolii . Fiecare am facut scoala care exista la momentul respectiv , scoala postliceala pana in 1978 , liceu sanitar pana in 1993 , scoala postliceala dupa 1993 . Scoala care erea la momentul respectiv singura forma de invatamant pentru personal mediu sanitar . Si de atunci am lucrat , avem acum o vechime de 10/20/30 ani , am lucrat cu medici care niciodata nu ne/au reprosat scoala facuta , au fost interesati numai de competenta noastra . Si ce propune/ti ? Sa ne dam demisia si sa ne completam studiile ? Nu lucram toti in centre universitare sau in ture , sa ne luam liber pentru a merge la cursuri . Vom face cursurile la fara fecventa sau la frecventa redusa , la fel cum fac multi cursurile actuale la scoli / facultati particulare . O injectie im , iv , sunt facute diferit in functie de studiile facute ? La munca egala salarii egale . In occident esti platit pentru ce faci , poti avea facultatea de medicina , dar daca lucrezi ca asistent , esti platit ca asistent . Si daca esti asistent cu sudii superioare , comentezi/contesti  sau executi deciziile medicului cu care lucrezi ?