Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post


Musafir

#193 Re: Re: Re: Re:

2018-02-17 11:21

#181: - Re: Re: Re:  

nu e normal sa doriti sa va perfectionati in meseria pe care o practicati? atunci nu inteleg de unde atata ura pentru facultati. Exista oameni care desii au terminat postliceala se gandesc sa faca si facultatea, de ce oare? sa fie numai nevoia de a avea un salariu mai mare?nu, unii chiar isi doresc sa invete mai mult, sa-si cunoasca meseria si "teoretic" vorbind,nu doar practic. Daca 10% din cei cu postliceala au inteles asta eu ma declar multumit.Nu sunt ca  oamenii care asteapta sa li se echivaleze studiile fara sa faca nimic in acest sens,pentru acesti oameni cu postliceala ,care asteapta sa le pice ceva din cer,si un an in plus de facultate inseamna mult, ma intreb ce ar fi facut daca ar fi ales de la innceput sa faca facultatea,tot atat de incuiati la minte ar fi fost?

Raspunsuri


Musafir

#213 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-03-04 17:44:35

#193: - Re: Re: Re: Re:  

Doamna cu facultate va asigur ca aceasta aberatie exista doar in tara.Am lucrat 10 ani ca asistent medical in Italia,4 ani Austria si acum Elvetia. Scoala Postliceala care am urmat o in tara a fost imediat recunoscuta de aceste trei tari farà Probleme.Dumneavoastra Doamna in Europa cu facultatea care o faceti in tara sunteti exact la acelas nivel ca si noi muritorii de rand cu postliceala in plus in Germania doar ca sa puteti pune o branula sau un cateter cu toata facultatea dumneavoastra faceti cursuri speciale ca sa nu mai spun de posizionarea unui Midline sau PICC daca stiti ce este(in Italia aceasta procedura o fac asistenti medicali

Sunt curioasa sa vad toti acesti absolventi de facultati in afara tarii ce pretentii au si cine ii asculta?Sunt de acord cu faptul ca in aceasta meserie este necesara o perfectionare continua dar asta nu inseamna ca un absolvent de facultate doar pentru partea teorica ajunge sa isi bata joc de absolventii de postliceala.

Eu

#214 Re: Re: Re:

2018-03-30 07:53:28

#193: - Re: Re: Re: Re:  

Se vede ca iti lipseste experienta. Si de viata si profesionala. Nu va uraste nimeni minunatele facultati. Problema este ca nu exista delimitare clara, nici in fisa postului, nici in lege, intre atributiile asistentelor cu studii medii si ale celor cu studii superioare. Fac toate aceeasi munca, doar ca unele primesc mai multi bani, iar altele mai putini. E simplu...nu ma deranjeaza daca iau mai putini bani decat tine din cauza studiilor, ma deranjeaza ca iau mai putini bani facand aceeasi munca!