Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post


Musafir

#64

2016-02-26 06:41

Au existat surori medicale si asistente medicale.Surorile aveau 7 clase si 6 luni scoala de cruce rosie iar asistentele aveau liceu si 3 ani postliceala.Desi faceau aceeasi munca in spitale,salariile si titulatura erau diferite.Sotul meu este ofiter MI si face aceeasi munca cu subofiterii,evident cu salarii diferite functie de studii.Contabilii fac aceeasi munca cu economistii ,au studii diferite si salarii diferite.NU SUNT DE ACORD CU ECHIVALAREA.SUNT ASISTENT LICENTIAT SI NIVELUL DE STUDII DIN POSTLICEALA ESTE JALNIC,IAR CEL DIN FACULTATE ESTE LA NIVEL DE MEDIC.SUNT IMPLINITA,AM MAI MULTA INCREDERE IN EXPERIENTA MEA PROFESIONALA SI APRECIATA DE MEDICII CU CARE COLABOREZ!

NU ECHIVALARII!!!

Raspunsuri


Musafir

#66 Re:

2016-02-26 08:10:23

#64: -  

 nu sunteti solidari?!

 

eu

#70 Re:

2016-02-27 08:25:23

#64: -  

 Draga "Musafir", comparatiile pe care le faci, chiar nu isi au locul in acest context. Contabilul cu economistul nu sunt si nu vor fi niciodata totuna. Plecand strict de la materiile studiate in facultate si pana la ceea ce este stipulat in Fisa postului, aceste meserii se interescteaza doar pentru ca in Romania suntem obisnuiti sa facem si munca altuia, altfel nu dam bine pe langa sef.  Pe cand in postliceala si in asa-zisa facultate pe care ati facut-o voi, materiile studiate sunt aceleasi. Nu mai generaliza, spunand ca in postliceala nu se invata. Ca si in facultate, cine vrea sa invete, invata si cine nu vrea sa invete, nu invata. Personal, am facut 2 facultati si aceasta posticeala, pe care voi astia cu "facultate" o blamati. Deci, am termeni de comparatie si stiu cum se invata si intr-un sistem si in celalalt.  La postliceala la care am mers, respectiv "Fundeni", ca sa trec acele teste de sfarsit de semestru (echivalentul examenelor de la facultate) stateam pana la ora 2-3 dimineata si invatam. Si nu ma limitam numai la ceea ce ni se preda, ci ma documentam si din alte surse. Cand am ajuns sa fac practica in spital, stiam meserie ca o asistenta cu experienta. In afara de faptul ca voi aruncati cu noroi in cele care au facut si au terminat o scoala, practic voi ii denigrati si pe profesorii care predau in aceste scoli. Prin ceea ce sustineti, ca in aceste scoli nu se invata, nu spuneti de fapt ca acesti profesori, medici de meserie si persoane cu studii superioare, vin la catedra doar ca sa faca act de prezenta, neasumandu-si responsabilitatea pentru ceea ce promoveaza. Ganditi inante sa scoateti ceva pe gura si lasati rautatile la o parte, ca in acest caz, Fisa postului pentru un asistent cu 3 ani de scoala spune exact acelasi lucru cu cea a unui asistent cu 4 ani. Inca un lucru, daca te vei uita la materiile studiate, vei observa ca sunt identice, atat ca si numar de ore cat si ca tematica. Deci, despre ce vorbim? Solutia pentru remunerare egala, nu ar trebui sa fie facuta pe baza numarului de ani de studiu, ci pe baza unor criterii de evaluare semestriale sau anuale. Ca in orice domeniu, exista persoane competente si mai putin competente, persoane carora le pasa si carora nu le pasa. 

m.g.

#124 Re:

2017-04-06 11:59:22

#64: -  

 Io-te ma! Alta frustrata care a ramas fara laudatori...

m.g.

#125 Re:

2017-04-06 12:11:27

#64: -  

 Pe bune, la nivel de medic? Pai de ce nu  profesezi ca medic  daca tot e acelasi nivel?Si daca tot esti "implinita" si "apreciata de medici" ce te f**e grija de altii?Nici o persoana "implinita" si "apreciata" nu poate sa fie atat de rea si frustrata! Mai licentiatilor, prin comentariile voastre voi nu faceti decat sa va aratati adevaratul caracter duplicitar si plin de rautate! Mi-e mila de pacientii vostrii, nici nu vreau sa ma gandesc cu ce atitudine de superioritate ii tratati!