Indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani cu prag 3400 lei

Quoted post

Dragos

#3

2012-12-07 12:11

In general principiul solidaritatii sociale spune ca trebuie ajutati oameni cu nevoi sociale mai mari. E pe planul doi sa beneficiezi de ajutor mai mare doar pentru ca ai platit mai multe taxe.
Mamicile cu salarii mari au si responsabilitati mai mari. Nu banii le fac sa se intoarca mai repede ci responsabilitatile functiei. Oare angajatorul stiind ca mamica are ajutor mai mare nu o poate "stimula" sa ramana acasa doi ani platind-o part time sa lucreze de acasa?

Sunt pe cale sa devin tatic si sotia are si ea indemnizatia plafonata. Insa nu vad nici o legatura intre a avea copii si banii de la stat. Doar nu de asta ii facem nu?
Vor renunta femeile cu salarii peste 4.000 sa mai aiba copii doar pentru ca doi ani vor avea cateva mii de lei in minus?

Raspunsuri

Elena Spataru

#7 Re:

2014-09-20 09:30:02

#3: Dragos -  

 Draga Dragos, atata vreme cat cotizatia este proportionala cu salariul nu este legala plafonarea. Totodata, este discriminatorie permisiunea acordata mamelor cu salariu de aprox 1400 RON de a sta acasa 2 ani cu copiii, in timp cele cu 6000 RON pot sta acasa doar 1 an, pentru a beneficia cat de cat de o indemnizatie proportionala cu cotizatia. Copilul meu are dreptul sa se bucure de prezenta mamei pana la 2 ani , daca asa decid, avand in vedere ca cuantumul cotizatiei mele a fost mai mult de cat dublu decat al unei mame care are salariul de 1400 RON.

Roxana

#42 Re:

2015-12-17 08:14:17

#3: Dragos -  

 este si o problema financiara ! As sta cu bucurie 2 ani cu bebe acasa insa daca ai o rata la un apartament in care locuiesti ..cei 1200 ron nu ajung nici pt plata ratei !!! Si tin sa precizez ca in domeniul unde lucrwz eu...nu se poate lucra de acasa

Iulia

#80 Re:

2016-03-27 17:12:38

#3: Dragos -  

 Da, eu am renuntat in 2012 sa fac al doilea copil, atunci cand s-a trecut la indemnizatia de 3400 pt un an. Nu aveam cum sa ma descurc cu un copil de3 ani la gradinita si un bebe de 11 luni cand ma intorceam la servici. Daca erau 2 ani cu 3400 ma descurcam altfel cu 2 copii de 2 si de 4 ani, ii dadeam pe amandoi la gradinita.