Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

Adyna'97

#2531 Re: Re:

2012-06-26 11:23

#2484: elev care invata - Re:

Hai nu mai zi!!!!:-@Sunt olimpica la romana am participat in toti anii de gimnaziu la olimpiada de limba si literatura romana si am ales ca propozitia este predicativa!

Am avut 7  note de 10 la romana si media 10 la sfarsitul clasei a 8-a asa ca nu cei ce nu au invatat au ales predicativa.Propozitia putea fi interpretata dupa spusele unor profesori.Esti foarte "modest/modesta"!

Raspunsuri


Musafir

#2606 Re: Re: Re:

2012-06-26 11:40:46

#2531: Adyna'97 - Re: Re:

Daca o parte dintre candidati au ales varianta “subiectiva”, iar o alta “predicativa”, profesorul universitare Rodica Zafiu, de la Facultatea de Litere din Capitala, a explicat de ce varianta corecta la punctul 3 de la subiectul II, varianta corecta este C, SUBIECTIVA.

<”Este dificultatea rasfoirii” este propozitia principala, iar “ceea ce ma jeneaza” este cea secundara. “Data fiind ordinea cuvintelor si absenta unei intonatii speciale si a unor indicii suplimentare, raspunsul corect este “subiectiva”> a declarat Zafiu, potrivit realitatea.net.



Cititi mai mult: http://www.enational.ro/online-live/evaluare-nationala-2012-controversa-subordonatei-profesor-de-la-litere-explica-de-varianta-corecta-e-subiectiva-165183.html/#ixzz1yswQbk1i
enational.ro