Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

eu !.

#110

2012-06-25 19:25

VOI nu intelegeti ca din propozitia principala nu lipseste numele predicativ , ca apare dupa verbul copulativ "este " !!! si dupa cum stie toata lumea [sau ar trebui sa stie] prop. predicativa tine locul numelui predicativ !. si daca numele predicativ exista deja , cum pl sa fie aia propozitie predicativa ?!

Raspunsuri

badumtsss

#277 Re:

2012-06-25 20:11:21

#110: eu !. -

De cand un substantiv ARTICULAT poate forma predicat nominal ? Am intrebat o multime de profesori , si de la Botosani si din alte colturi ale tarii si o sa fie un scandal mare de tot . Si eu am pus predicativa , si sa stiti ca se considera ca la nivel de clasa a VIII`a este subiectiva , dar la nivel de a`XII`a este PREDICATIVA . Deci , suntem genii , gandim la un nivel mult mai ridicat decat ar fi cazul . Bravo noua ! Nu fiti suparati cei care ati pus subiectiva , pentru ca sa fi fost voi in situatia noastra nu v`ar fi convenit sa vedeti ca sunteti pe muchie de cutit pentru un numar enorm de puncte , adica 6  , iar cand stai sa te gandesti ca daca vine unul si cu o sutime mai mult ca tine la medie iti ia locul la liceu . Urat , ceva tipic romanesc , sa ne revoltam ca e posibil ca un alt raspuns sa fie corect nu doar cel pe care l`am ales noi ( pentru cei cu subiectiva ) . Oricum , nu imi trebuie cele 6 puncte daca nu le merit si ca sa fiu asa , in spiritul celor care au inceput sa injure pentru ca vrem dreptate , ma p*s pe punctele ministerului , dar nu imi este la fel sa iau 9,9 , cum mi`am calculat punctajul , sau 9,3 :D . Ah , si inca ceva , am citit ca pe site`ul edu.ro varianta corecta e B.PREDICATIVA , iar pe site`ul evaluarii nationale este C.SUBIECTIVA .

.

#515 Re: .

2012-06-25 21:01:58

#110: eu !. -

Foarte adevarat!