Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post

Paul

#5087 Re: Re: @Szilard

2012-05-21 22:20

#5086: Szilárd - Re: @Szilard

Cum sa dispar de tot? Ai vazut drac mort?

Dupa termenii pe care-i utilizezi imi vine a crede ca ai locuit, locuiesti sau ai contacte in afara arcului Carpatic. ”Facatura”??? Nu am mai auzit termenul de cand eram copil.

Ce fel de interventie ai suferit? Daca ar fi fost vorba de altcineva, m-as fi gandit ca ti-ai extirpat romanismul din organism. Lasand gluma la o parte, sper ca nu a fost ceva serios. Eu sunt un fricos, mi-am scos un lipom  si m-am speriat rau de tot. Ceva curaj tot am avut, ca mi-am dat moaca pe mana unui medic maghiar.:-))) Nu m-am gandit sa-l intreb unde a studiat....

Te intrebam de Istria in contextul paradisului terestru al minoritatilor. Au ei pe acolo universitati in limba materna? In ce constau acele drepturi nemaipomenite de care imi vorbeai?

Hai, sus moralul, gandul la patrie si sa vorbim discutii, sa ne contrazicem si sa ne punem sangele in miscare, ca am cam lancezit. Daca vor fi zile in care lipsesc, imi cer de pe acum scuze, astept niste musafiri, am de mers la Budapesta si pe deasupra niste pomisori se cer ingrijiti, au aparut omizile si nema fiertura de prune daca nu ma ocup un picut. Am renuntat la preocuparile ancestrale mioritico- pastorale si m-am apucat de gradinarit, bag seama ca si ceva bulgari or fi poposit prin satul meu. Ori, ptiu in san, niscavai unguri ratacitori, ca prea tare iubesc palinca, pacatele mele. Da-mi vesti bune despre tine.

Raspunsuri

Szilárd

#5088 Re: Re: Re: @Szilard

2012-05-22 00:18:01

#5087: Paul - Re: Re: @Szilard

Draga Paul, sa stii ca ai haz, chiar m-ai binedispus! Povestea ta e ca un ''survival story'' a la Bear Grills, daca ai scapat viu din ghearele unui doctor maghiar.:-))) Nu locuiesc, n-am locuit, in schimb am avut contacte in afara arcului Carpatic, de la care am insusit citeva expresii, cel mai preferat fiind apelativul ''fa'', in loc de ''tu'' sau ''ma''.  Interventia mea a fost o operatie de hernie inghino-scrotala si mi-a trebuit o doza mare de curaj ca sa nu dau inapoi. Dar am trecut peste, am avut 2 zile de dureri teribile, acum sint mai bine si ma bucur ca m-am dus.  La modul serios iti spun ca Istria (bineinteles cu ochii unui ''outsider'') mi s-a parut un ''paradis terestru''al minoritatilor. Nu stiu daca au universitati in limba materna, cred ca sint de ordinul miilor sau cel mult zecilor de mii, deci nu stiu daca s-ar justifica, in schimb e foarte aproape Trieste si practic nu este punct de granita intre Italia si Slovenia. Pe mine ceea ce m-a impresionat, a fost acea grija minutioasa pentru bilingvism, care era omniprezent, inclusiv pe marcajele de pe autostrazi. Absolut totul era reciproc, de ex. am vazut strada denumita dupa personalitate croata, de ex. ''ulica Iosip Brozic'' si sub acesta era ''via Giuseppe Brozic''. Treaba era valabila si invers: Giuseppe Verdi - Iosip Verdi, deci totul era reciproc, ceea ce denota si un nivel inalt de respect (tot reciproc).   Aha, deci tu umbli si la Budapesta si te si intorci de acolo(teafar), asa ca ''dracu' nu-i chiar asa de negru...'':-)) Si eu am ca pasiune gradinaritul, in special cel ornamental (am si pomi fructiferi destul de multi), dar acuma citeva luni voi fi privat de aceasta forma de recreere si odihna activa. Pentru omizi(si afide) poti sa dai cu Talstar, Reldan, sau daca vrei ceva sistemic: Calypso, dar banuiesc ca cunosti..   Iti multumesc ca ai raspuns, chiar mi-a prins bine in perioada asta ''post-traumatica''.