Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post

un psiholog tanar

#82 Hai sa revenim cu picioarele pe pamant

2012-03-22 15:09

Bine spus: "unii dintre noi stiam din noiembrie 2011". De ce numai unii si nu toti? De ce nu s-a discutat intr-o Conventie nationala aceasta decizie? Poate ca s-ar fi ajuns la o solutie mai buna pentru toata lumea.. Nu te-ai simtit niciodata ca "prostul satului" cand te-ai gasit in fata faptului implinit fara sa fii intrebat, sa ti se ceara si tie pararea, macar de forma?
Intelege cineva ca Policlinicile negociaza tarifele de capul lor si apoi subcontracteaza psihologi, dupa semnarea contractului cu beneficiarii? Psihologul negociaza cu Policlinica.
O "Policlinica este o afacere" este lectia invatata lucrand in cadrul uneia. Acolo asistenta-sefa de la Medicina Muncii se simtea sefa peste psiholog si nu se jena sa ceara socoteala pt modul cum faceam testarile si mi-a facut scandal cand am incercat sa lucrez corect si deontologic. Mi-a spus condescendent: "dar nu ti se pare ca ai standarde prea inalte?". Si de ce n-ar face-o atata timp cat medicul de Medicina Muncii hotaraste daca psihologul va avea de munca sau nu. Si de ce n-ar fi tarife mici atat timp cat pt ei totul este o formalitate, ceva de bifat si luat banii. Cine este atat de naiv incat sa creada ca analizele se fac pe bune la preturile derizorii oferite doar pt a avea contracte? Apropo, eram salariat si am fost disponibilizata pt ca s-a preferat sa se lucreze cu teste trimise prin fax de la Bucuresti, teste aplicate de asistente, fara nici o regula.
In Romania nu exista mentalitatea lucrului corect facut. Coruptia, delasarea si lipsa de profesionalism sunt "religie" iar exceptiile sunt penalizate.
Aceste timbre profesionale sunt o incercare nerealista, utopica de a rezolva niste probleme mult mai profunde ale societatii noastre. Solutia aleasa a fost una care reflecta mentalitatea comunist-securista a celor care ne conduc in CPR, mentalitate care nu se descurca si nu intelege decat impunerea controlului excesiv, desprins de civilizatia europeana actuala...pt ca asa au fost invatati in regimul defunct.
Tu esti atat de naiva incat sa crezi ca cei care au hotarat sunt niste sfinti? Poate esti prea tanara sa intelegi ca ei sunt cei mai mari si mai vechi spagari. Aceste nume mari din comisia de munca si transporturi primeau bani si produse de la cei testati pt Siguranta Circulatiei si-ti vorbesc din surse directe ca sa nu spun din ce am vazut cu ochii mei.
Ti se pare corect ca cei din CPR sa-ti ia banii pt orice fleac? 250 ron taxa de interviu? Atunci de ce cer de trei ori taxa pt 3 atestate luate in cadrul unui singur interviu (pt transporturi, munca si servicii luate intr-o singura zi)? Alooo, trezeste-te, ti se iau 750 ron (un salariu) pt 5-10 min de prezenta in fata lor unde daca ai noroc ii mai si auzi contrazicandu-se si ciondanindu-se intre ei. Mai pune si transportul (stii cat e biletul de tren dus-intors de la CJ la Buc sau de la SV la Buc????) si cazarea daca nu stii pe nimeni in Buc.
Eu as vrea sa stiu salariile de la CPR. Vreau sa stiu cat ia un membru de comisie in ziua interviului. Tu intelegi ca multi incearca sa te agate de atunci pt supervizare la ei? Si cer mai mult pt ca sunt mari si tari si pt ca nu-i intereseaza ca nu castigi suficient nici ca salariat nici ca detinator de cabinet.
Ti se pare corect sa ti se ia bani de la aceeasi persoana si pt interviu si pt supervizare si pt cursuri cu credite si pt masterul obligatoriu? Trezeste-te, banii adevarati in psihologie vin din cursuri nu din testari si terapie. Exceptiile sunt ffffff. putine si deci irelevante statistic.
Ce a facut concret, palpabil pentru aceasta profesie acest CPR de la infiintare pana acum? Te rog sa-mi raspunzi macar la acesta ultima intrebare.
Si nu sunt de partea niciunuia dintre domnii Duvac si Bebe Mihaescu pt ca eu cred ca pe undeva au ambitii mai mult sau mai putin constientizate de a ajunge la Conducere. Puterea de decizie este f. tentanta.

Raspunsuri

alt psiholog tanar

#83 Re: Hai sa revenim cu picioarele pe pamant

2012-03-22 20:06:40

#82: un psiholog tanar - Hai sa revenim cu picioarele pe pamant

ca bine zici...

CPR= fabrica de bani de pe urma fraierilor(noi) . Asa cum s-a exprimat cu satisfactie Duvac la un curs ,ca tot e p[omenit pe aici, pana acum interesul colegiului a fost sa adune cat mai multi membrii si adaug eu, cu scopul nedeclarat, evident, sa-i subventioneze pe ei, membrii comisiilor. Era foaret incantat ca au reusit sa faca o organizatie cu putere de reglementare, adica un stat in stat, pe care sa nu- l ia nimeni la intrebari. Si a anuntat ca nu peste mult timp va veni vremea si se va strange robinetul... ceea ce se intampla . Fiind "psihologi batrani "cu solide cunostinte de manipulare, au stiut sa construiasca o Inalta poarta care incaseze biruri grele contra niste atestate de libera practica. E timpul ca marea masa de psihologi, care intre timp au devenit si ei cu experienta, vaccinati in ale manipularii, sa reactioneze si sa puna bazele unui sistem care sa serveasca interesului majoritatii. Sunt pro calitatea actului psihologic, pro competenta, dar nu in cadrul acestiu sistem denumit CPR. Se cere alta lege a psihologului si alta modalitate de organizare. De ce sa nu ne inspiram dupa alte state europene cu traditii vechi in acest sens ? Mi-as dori o REVOLUTIE in psihologia romaneasca , prin care sa eliminam structurile prezente, cei din vechea garda sa-si vada de pensii sau de cabinbetele lor private daca le mai au, de carierele lor universitare si sa ne lase in pace. Suna utopic, dar la vremuri noi se cer oameni noi...