Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#124 Re:

2012-03-16 08:17

#4: -

cam multe vreti voi cadou asa ati facut si cu liceul Bolyai F.  ca nu puteati invata alturi de noi dar acum de ce nu invatati toti la liceul acela ne sufocati pe noi in liceele romanesti si ne luati locurile ..... asta-i circareala ieftina numai voi va puteati preta la asa ceva

 

Raspunsuri

1bozgor

#903 Re: Re:

2012-03-19 21:22:52

#124: - Re: cam multe vreti voi cadou asa ati facut si cu liceul Bolyai F.  ca nu puteati invata alturi de noi dar acum de ce nu invatati toti la liceul acela ne sufocati pe noi in liceele romanesti si ne luati locurile ..... asta-i circareala ieftina numai voi va puteati preta la asa ceva

permite-mi te rog sa fac cateva observatii la cele scrise de tine mai sus:

Toate acestea nu le vrem drept cadou, ci ca dreptul nostru legitim in baza drepturilor omenesti, a egalitatii de drepturi intre oameni, in baza legilor, si ca copii lui Dumnezeu ce suntem in egala masura cu voi, care traim, luptam si muncim pe si pentru aceste meleaguri numite Transilvania de 1000 de ani.

Liceul Bolyai Farkas din Tg Mures a fost infiintat in anul 1556 de catre stramosii nostrii reformati de etnie maghiara, si a fost o institutie de invatamint de prestigiu al Transilvaniei, in care au putut invata si copii de alte confesiuni si de alte etnii, asa si romanii. In anii 1970 inca din cele 5 sau 6 clase paralele cate erau pe an, unul era cu limba de predare romana, iar celelalte de limba maghiara. In anii 1980 aceasta situatie s-a inversat total in urma politicii de deznationalizare fortate care s-a urmarit, ajungand ca si conducerea scolii sa fie romaneasca si maghiarii sa fie abia tolerati intr-o scoala cu o astfel de traditie. Astfel este de inteles ca dupa caderea comunismului s-a urmarit de catre comunitatea maghiara ca aceasta sa aiba statut de scoala cu limba de predare maghiara, asa cum a fost ea timp de 450 de ani. Asta insa nu insemna ca aici nu puteau, sau nu pot si la ora actuala sa invete si copii romani, nimeni nu este exclus pe criterii etnice, doar limba de predare este cea maghiara. Deci veniti, va asteptam cu drag, putem invata alaturi de voi, cum de altfel suntem si obligati si in multe alte situatii sa convietuim.

De ce nu invatam cum spui, cu totii la liceul acela ? Pentru ca nu incapen cu totii acolo, avand in vedere ca inca suntem cca. 50 % din populatia orasului. Dealtfel si actualele licee Al Papiu si Unirea din oras au fost scoli confesionale catolice, sub alte denumiri, construite tot de etnici maghiari, pe care acestia nu le revendica. Si alte si alte, asa ca noi nici nu va sufocam si nici locurile nu va luam, suntem pe locurile noastre in egala masura cu voi. Si ar fi timpul ca relatiile dintre noi sa fie pe baza respectului si intelegerii reciproce. Noi nu cerem decat drepturile noastre, ceea ce nu inseamna ca vrem sa va luam drepturile voastre, dar multi dintre voi nu inteleg, sau se fac ca nu inteleg aceasta. Spune-mi tu daca era normal ca in anii 1990, in acest oras cu populatie pe jumatate maghiara, dintre cei treizeci si nu stiu cati directori de scoli existenti pe atunci, in afara de cel de la Bolyai unul sa nu fie de etnie maghiara ? Si mai sunteti voi suparati pe noi ca am vrut ca Bolyai sa redevina scoala maghiara.

Si acuma cazul UMF. Dupa parerea mea ar fi normal sa se conlucreze in intelegere si cu ajutor reciproc, facultatea cu limba de predare romana si cu cea maghiara. Exista acelas baza materiala, echipamente, laboratoare, clinici, etc, acelas program de invatamant, doar limba de predare difera, asa ca nimic nu este compromis, nu este nici un motiv ca UMF sa nu fie acreditata sau sa-si piarda din prestigiu. Studentii de la facultatea cu limba de predare maghiara nu doresc sa nu invete limba romana, invatarea limbii romane este necesara, este si spre binele lor si poate fi impusa prin programul de invatamant. La aceasta facultate se pot inscrie daca doresc si studenti de etnie romana, cei care cunosc, sau doresc sa invete limba maghiara, cei care doresc sa invete de la profesorii de la aceasta facultate, si bineinteles daca acestia nu au retineri de ordin soviniste. Asa deci, ca cine la ce circareala se preteaza nu-i atat de usor de stabilit cum crezi tu la prima vedere.

In fine, eu am auzit cuvant romanesc pentru prima data la scoala, am invatat in limba maghiara inclusiv pana la terminarea liceului, facultatea am facut-o in limba romana, desi puteam si altfel. Sunt de parere ca este necesara ca la UMF Tg Mures sa fie si facultate cu limba de predare maghiara. Fiecare candidat este liber sa decida unde vrea sa se inscrie, fiecare dupa capacitati si preferinte.

Cu prietenie, Numai bine!