Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post


Musafir

#563

2012-03-14 19:39

La TG.Mures nu mai poti fi angajat în comert daca nu stii limba maghiara, ceea ce mi se pare o aberatie, mie ca românca... Ungurii sunt mai stapâni în tara noastra acum decât pe vremea imperiului Austro-Ungar. Si ne impun ei legea lor fara sa se
simta obligati sa respecte legile noastre... ïn învatamântul primar sunt o gramada de posturi la sectia româna ocupate de etnici maghiari, în timp ce la sectia maghiara nu exista nici un român... Sa nu-mi spuna mie cineva ca un medic care a facut toate studiile în limba maghiara e capabil sa trateze un bolnav român... Si sa nu-mi spuna mie cineva ca un medic care nu respecta si refuza limba tarii în care traieste respecta deontologia medicala... Vom ajunge sa ne temem ca români sa nu ne omoare "dragii" de medici maghiari...Sa ne trimita frumusel pe lumea cealalta ca sa puna mâna pe Transilvania... Doar stim bine cine i-a trimis pe evreii din România în lagarele de concentrare naziste...N-am uitat istoria lui Horty...n-a trecut destula vreme ca sa uitam... Si de aici la legalizarea eutanaziei nu-i decât un pas...pe care bineînteles, ungurii nu se vor sfii sa-l faca... Au omorât democratia ungurii în Ungaria si nu o vor omorî în România ? Cred ei ca cu un presedinte maghiar în Franta si cu altii membri pe la ONU si în toate institutiile europeene vor reusi sa domine nu numai România, ci întreaga Europa... Nu se satisfac ei de putin... Le trebuie totdeauna tot mai mult, tot mai mult... Daca vor sa fie respectati, SA NE RESPECTE ei mai întâi...

Raspunsuri


Musafir

#596 Re:

2012-03-14 20:27:37

#563: -

cu ce este plin universul in afara de hidrogen, cu prostia omeneasca :-(