Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post

Anca
Musafir

#458 Profesori maghiari? Ati auzit de ei?

2012-03-14 17:13

Ma intreb daca in tara asta se cunosc varfuri in medicina de etnie maghiara? Eu sunt din Mures si nu cunosc nici macar un singur ungur la care m-as duce cu incredere sa-mi dau sanatatea pe mana lui! Au 2 profesori scelerati si nebuni, fam. Benedek, in rest ce profesori si doctori vestiti au ei? Se compara careva dintre ei cu profesorul Radu Deac, cu Horatiu Suciu, domnul si doamna profesor Copotoiu, profesorul Pascu, doamna conferentiar Balasa, familia doctorilor Opris, familia profesorilor Dobreanu, sa enumer doar pe cativa dintre numele cunoscute in lumea medicala din Romania...sa nu uitam si pe profesorul Bradisteanu plecat din Targu Mures, profesorul Pop de Popa, prof. Totoianu...ce naiba de profesori au astia?! Doar ne-au predat si ii stim cum se opinteau sa scoata cateva propozitii in limba romana si noi i-am rabdat atunci si n-am sarit ca nu-i mai toleram printre noi sa ne poceasca limba! L-ati auzit aseara pe "ilustrul" profesor Brassai Attila (mi-ar fi rusine sa intru in direct la halul in care vorbeste romana, daca un profesor o vorbeste atat de chinuit ce sa ne asteptam de la viitorii absolventi ai sectiei maghiare!), ramas in UMF in virtutea faptului ca e fiul tatalui sau (profesor internist), fara rezidentiat, a ajuns profesor pe farmacologie! Sau ilustrul si penibilul de Szilagy ajuns profesor taind 3 sobolani, timp de 15 ani (si mai are tupeul sa spuna ca se simte discrimimant?! DE CE?! Ca e profesor?!). Sunt majoritatea niste nulitati luati pe UMF ca sa intre in universitate numar echivalent de cadre pe sectia maghiara doar pentru ca sunt unguri! Si acum noi romanii nu mai suntem buni sa predam la sectia engleza si peste noapte linia de predare in engleza trece la unguri!!!! Cum se poate o astfel de aberatie, de ce ne faceti o atat de mare nedreptate?! Veti intra in istorie precum celui care i-a luat gatul lui Mihai Viteazul, pe paginile NEGRE ale istoriei Romaniei!

Raspunsuri


Musafir

#482 Re: Profesori maghiari? Ati auzit de ei?

2012-03-14 18:01:36

#458: Anca - Profesori maghiari? Ati auzit de ei?

Doamna draga - te contrazici singura...si minti o tara intreaga, pe de o parte afirmi ca tu nu cunosti pe niciunul, pe de alta parte amintesti de numele a doi profesori de etnie maghiara...

Ca sunt buni sau rai, asa cum dvs preamariti pe profesori romani, si ii bagati in noroi pe cei maghiari, nu este menirea dvs de ai judeca...sa fie judecati de pacienti care i-au tratat...

Da aveti dreptate, s-a comis o mare nedreptate, cand de ani buni senatul 75% din UMF TG Mures a respins cererea liniei maghiare, si de asta acest lucru a ajuns la Bucuresti, pnetru ca nu a existat nici mai de mult nici acum vointa de a rezolva o problema interna, care se putea rezolva foarte usor. Asta este purul adevar. Nu mai mintiti doamna draga pe toti cei care citesc acest forum