Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Quoted post
Musafir |
#1022012-03-14 08:54O minoritate nu are viitor într-o ţară a cărei limbă oficială nu o cunoaşte (transformându-se astfel în masă de manevră), aşa cum nu are viitor nici o ţară în care limba oficială e opţională |
Raspunsuri
Musafir |
#222 Re:2012-03-14 11:41:40Legea 1/2011 este asumata doar de guvern. Legea 1/2011 a fost creata sub viziunea actualei aliante aflata la putere in care pozitia UDMR este respectata (pana la exces). Legea 1/2011 "consfinteste" caracterul optional al cunoasterii limbii romane la absolvirea unor studii universitare in Romania in limba minoritatilor (maghiara si germana, legea prevede clar despre care minoritati este vorba) . Si nu vorbim doar de studii in domeniile teatru, muzica, pedagogie (invatamant preuniversitar). Balivernele gen "noi vom preda terminologia in limba romana" sunt pentru cei care nu cunosc realitatea din acele universitati cu predare in limba maghiara. Legea 1/2011 "bonifica" un student pentru ca invata in limba minoritatilor si nu este supus efortului de a face acest lucru in limba oficiala din Romania, bugetul alocat fiind cu 50% mai mare. Parinti ai caror copii invata in limba romana, ce spuneti? Legea 1/2011 decide, fara consultare, ca in Romania o universitate este multiculturala doar daca se invata in limba romana, maghiara si germana. Celelalte minoritati, ce spuneti de acest lucru? Din cate se cunoaste, exista specializari in universitati cu predare si in limba altor minoritati. Universitatea Sapientia este o universitate de invatamant exclusiv in limba maghiara, infiintata ca universitate particulara de catre statul maghiar in Romania si care, incepand din acest an, va fi finantata de la bugetul de stat de aici. Universitatea Sapientia elibereaza diplome recunoscute in Romania.
|
Petiții promovate de alți utilizatori
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
1523 Creat: 2025-07-06
Salvați cei trei pui de urs rămași orfani pe Transfăgărășan!
780 Creat: 2025-07-04
GRATIERE 2025
25056 Creat: 2025-02-03
Vocea directorilor de școli: Cerem Schimbare și Respect!
992 Creat: 2025-07-06
Mamele aflate în concediu de creștere a copilului TREBUIE să rămână asigurate medical!
380 Creat: 2025-07-05
Spune NU festivalurilor zgomotoase pe Arena Națională!
198 Creat: 2025-07-06
Drept la sănătate pentru mame și soții casnice – păstrați coasigurarea!
122 Creat: 2025-07-04
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
200 Creat: 2025-07-02
Cerem demiterea lui Florin Talpan din funcția de jurist al CSA Steaua București
1433 Creat: 2025-06-28
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
14962 Creat: 2021-04-05
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
22056 Creat: 2025-05-26
CEREM RELUAREA LUCRĂRILOR LA BARAJUL RĂSTOLIȚA
207 Creat: 2025-07-02
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
12739 Creat: 2025-06-04
Stop abuzului față de puiul de ligru de la grădina „Arca lui Noe”!
349 Creat: 2025-06-28
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4201 Creat: 2025-06-14
Nu penalizați maternitatea: respingeți plata CASS impusă mamelor în CCC
63 Creat: 2025-07-05
STOP uciderea ursilor !!!
438 Creat: 2024-07-16
Vrem apă potabilă în satul Pintic, municipiul Dej!
20 Creat: 2025-07-04
Eliminarea Evaluării Naționale și introducerea principiului de proximitate obligatorie în învățământul românesc
44 Creat: 2025-07-06
Oradea spune: NU paradă Pride
5517 Creat: 2025-06-10