Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#101

2012-03-14 08:53

respectati autonomia universitara la UMF TIRGUL - MURES

Musafir

#102

2012-03-14 08:54

O minoritate nu are viitor într-o ţară a cărei limbă oficială nu o cunoaşte (transformându-se astfel în masă de manevră), aşa cum nu are viitor nici o ţară în care limba oficială e opţională

Musafir

#103

2012-03-14 08:55

Implicarea politicului in invatamant, de aceasta natura este nociv atat in plan moral cat si in plan material. Nu cumva in acest caz este vorba de un troc politic, daca da atunci toleranta trebuie sa fie 0(zero). Cu astfel de mentalitati nu putem avea pretentia de stat european, iar cei care au gandit aceasta modificare trebuie sa-si ia jucariile si sa plece....

Musafir

#104

2012-03-14 08:56

Nu scindati UMF!

Musafir

#105

2012-03-14 08:58

Ar trebui sa nu politizam totul. Sa lasam pe seama celor din Targu Mures sa ia o decizie!

Musafir

#106

2012-03-14 09:01

se intampla lucruri tot mai grave in tara aceasta...

Musafir

#107

2012-03-14 09:05

NU implicarii politicului

Musafir

#108

2012-03-14 09:05

Politicul nu trebuie sa dicteze la UMF Tg. Mures, fiindca si fara ei Romania merge mai bine.

Musafir

#109

2012-03-14 09:12

Institutul inimii este foarte important pentru intreaga tara,au salvat multe vieti ,multumiri si repecte pentru echipa medicala din Tg Mures

Musafir

#110

2012-03-14 09:14

Mi se pare absolut inadmisibil ca actuala putere din tara sa cedeze santajului murdar al UDMR-ului. PDL-ul se pare ca este un partid care si-ar vinde si mama, sa zic asa, numai sa detina puterea absoluta in tara. Observ cu mare tristete ca ne indreptam cu pasi mari si repezi spre o dictatura periculoasa. Va intreb pe cei ce ne conduceti acum, de ce acceptati ideea f periculoasa de a avea invatamant superior in lb maghiara? Chiar sunteti atat de indiferenti fata de populatia majoritara a acestei tari? Chiar nu va pasa decat de propriile interese? La ce va folosi Romaniei sa aiba medici care au studiat in limba maghiara? Ce nevoie avem noi de ei, daca un roman se va imbolnavi in judetele maghiarizate, va intreb in ce masura va fi tratat de un medic ce nu stie sa vorbeasca limba acestei tari? Nu pot decat sa sper ca la viitoarele alegeri USL-ul( ca alta optinue nu avem) sa fie majoritar in asa fel incat sa nu se murdareasca la guvernare cu UDMR-ul, care este foarte clar ca vrea sa acapareze educatia din aceasta tara. Nu va ganditi ca invatamantul pregateste viitorul unei tari? Ca de el si de calitatea lui depindem ca natie?

Musafir

#111

2012-03-14 09:15

Nu este posibil ca intr-o tara sa guverneze limba minoritatilor nu cea nationala. De ce trebuie sa platim atat de scump alianta dvs.cu UDMR , domnilor guvernanti? Inseamna ca nu sunteti in stare sa tineti fraiele tarii, asa ca mergeti acasa.

Musafir

#112

2012-03-14 09:15

Nu are ce sa caute politicul in autonomia universitara. Este un santaj ordinar.
tony_tonyno
Musafir

#113

2012-03-14 09:15

nu stiu! noi ca popor ar trebui sa facem ordine cu mitraliera putin in politicul asta al nostru,ca s-au cam dus dracu toate interesele nationale si sociale in tara asta! nu inteleg ce cauta toate panaramele alea acolo sus la conducere,pentru ca tot ce rezulta din activitatea lor nu e spre binele poporului ci spre binele lor direct.


Musafir

#114

2012-03-14 09:16

Peste tot se amesteca politicul,lasati macar invatamantul si sanatatea curate!

Musafir

#115

2012-03-14 09:16

Spune NU segregarii !!!

Musafir

#116

2012-03-14 09:17

STOP SEPARATISMULUI SI IREDENTISMULUI UNGURESC !

Musafir

#117

2012-03-14 09:19

din moment ce santem ROMANI si traim in romania trebuie sa vorbim si sa scriem pur romaneste.

Musafir

#118

2012-03-14 09:22

Daca acceptam segregarea pe criterii etnice in universitati, s-ar putea ca peste 1 - 2 ani , functie de interesele UDMR , sa avem nevoie de cine stie ce aprobari ca sa calatorim in judetele din centrul tarii (HARCOV), deoarece nesimtirea politicienilor maghiari nu are limita, asta si datorita parteerilor de coalitie care sunt niste tradatori de tara si, in mare majoritate, niste puscariabili.

Musafir

#119

2012-03-14 09:23

nu vreau sa ma trateze un medic cu care nu pot comunica si nu-i pot explica ce simptome am ...cum ma va trata daca nu intelege ce-i spun ?

Musafir

#120

2012-03-14 09:24

este oare ceva de comentat vis-avis de solicitarea minoritatilor maghiare ?!!! Pe cand si o universitate cu predare in limba romanes? inca una cu predare in ebraica?!!! oare s-a modificat Constitutia Romaniei si limba oficiala nu mai este limba romana?!!!

Musafir

#121

2012-03-14 09:27

de ce permitem minoritatilor sa-si faca de cap .Suntem oare atat de slabi ?

Musafir

#122

2012-03-14 09:31

mereu vor sa mai distruga cate ceva, cand altii nu stiu cum sa faca sa prospere si sa fie bine!!!Incet,incet,ne vor distruge si pe noi!!De ce in propria noastra tara am ajuns sa ne luptam cu propriul nostru guvern!!Si apoi,cand vine timpul alegerilor,vor sa ii votam,vor voturile noastre!La ce bun cand ei nici macar incredere nu dovedesc???RUSINE,DOMNILOR,,,RUSINE!Rad strainii de noi,stiati asta?Mai mult,,,guvernul stie acest aspect?Datorita guvernului suntem plecati din propria tara si mancam o paine amara printre straini!E DUREROS TARE!!!

Musafir

#123

2012-03-14 09:31

Ma bucur foarte mult ca cineva a avut aceasta initiativa. Ma intreb un lucru : de ce trebuie sa desfiintam/stricam ceva ce functioneaza,ceva care este necesar. Nu vede nimeni ca mai mult de jumatate din tara asta este bolnava,iar medicii nostrii nu sunt platiti la adevarata lor valoare si de aceea pleaca toti pentru ca cei din alte tati stiu sa-i aprecieze,iar noi romanii ramanem sa suferim in continuare,asa cum suferim de foarte multi ani.Am votat pentru RESPECTAREA AUTONOMIEI UNIVERSITARE. sper sa voteze mai multi oameni cu cap.

Musafir

#124

2012-03-14 09:32

din cite am inteles, si de altfel cum este in toate universitatile, cine vrea, poate alege sa invete intr-o limba straina. engleza, franceza, germana, maghiara, si ce o mai fi. si atunci? de ce trebuie ca o mina de maghiari sa hotarasca destinele citorva milioane de romini? poate si nu poate, dar cu certitudine "asociatia de santaj" udmr ar trebui sa ne cam lase. un NU hotarit separarii dorite de ei care numai etnica nu este.

Musafir

#125

2012-03-14 09:33

au stricat scoala ,au stricat istoria acuma vreau sa strice si sanatatea. cred ca vreau sa ne desfiinteze ca si natiune , alta explicatie nu este