Interzicerea ritualurilor si tehnicilor de magie in Romania!

Quoted post


Musafir

#4

2012-01-06 15:19

Nu stii ce vorbesti musafir nr. 3, cum poti sa afirmi ca ar trebui sa fie arse pe rug? Vorbesti dintr-o ignoranta totala. Studiaza documentele si manualul Inchizitiei si ai sa vezi cata stupiditate si abuz de putere ascundeau organele de executie si Biserica Catolica pe vremea aceea. Inchiziatia a omorat zeci de mii de oameni nevinovati, in special femei, care li se pareau lor ca iasa putin din tiparele vremii respective. Prin ignoranta si teama de necunoscut, omenirea a stagnat cateva sute de ani in timpul Evului Mediu. Nu incerc sa le iau apararea acestor femei, care la randul lor au abuzat de puterea lor si de naivitatea altor oameni, cum de altfel abuza atatia in tara asta. Dar pana la a interzice ceva doar din ignoranta si teama de necunoscut mi se pare un act de prostie si care contravine unui stat democratic. Inainte de a propune o astfel de petitie, incercati sa studiati problema si sa vedeti daca are logica. Vrajitoria sau Wicca este considerata in alte tari democratice o religie care celebreaza natura. Are credintele, regulile ei si nu are practici satanice. Va sugerez sa cititi "the wiccan rede" ( witch - "wise one" - cea inteleapta -provenind aceasta semnificatie de la saxoni) a carei principala regula este " An it harm none, do what thou will"- "Atata timp cat nu faci rau la nimeni, poti sa faci ce vrei" . Astfel de femei au descoperit intrebuintarea ca leac al fiecarei plante din ziua de azi, tocmai din importanta acordata naturii. Avem cateva sarbatori in zilele noastre preluate de la religiile non crestine, cum ar fii Sanzienele, Ziua Mortilor (aceasta zi este cea mai importanta pentru aceasta religie deoarece comemoreaza stramosii si toata intelepciunea dobandita de acestia) . Daca am invata cu totii sa fim mai toleranti cu dreptul fiecaruia dintre noi de a crede in ceea ce vrea, lumea aceasta ar avea o sansa sa fie mai buna.

Raspunsuri


Musafir

#7 Re:

2012-01-11 17:21:14

#4: - nr 4...chiar nu stii ce vorbesti.inchizitia si vrajitoaria nu intra in acelsai context.da..in inchizitie eticheta pusa era "vrajitoria"ca un mare delict demn de moarte.dar come back in present si lasa inchizitia si istoria ei.Vrajitoria e unb lucru grav si pacatos.plus de asta o tiganca si nu numai setoasa de mii de euro cu siguranta ca nu iti vrea binele.iti vrea banul tau si naivitatea ta.tu citesti din carti...citeste Biblia si ai sa vezi ce se spune de vrajitorie.vrei sa iti vinzi sifletul diavolului si sa crezi in continuare ca practica acestor individe este o "religie"ce proclama natura?treaba ta...dar eu cred ca aici sunt petitii de contra si nu de pro.

plus de asta...plantele isi au rolul lor in viata noastra si nu numai.toti dispunem de ele.de la om la animal.

vrei sa fii tolerant?nu ai decat.de aia romania nu mai e romania de care mi-e dor.ptr ca suntem toleranti nr 4.nu stiu daca ai copii sau daca iubesti pe cineva.dar ti-ar place ca fiica ta sau fiul tau sa fie in situatie grea si sa apeleze la vrajitoare de tot felul care ii indeamna sa le dea bani ca altfel "blestemele x si y"se intorc inapoi?sa te fure pe tine din casa si nu numai doar ptr ca o vrajitoare ii inoculeaza in cap ca are nu stiu ce?si fiind in situatia sa nu mai aiba bani sa fie amenintat de specimenele astea ca il o sa foloseasca blestemele ca sa ii fie si mai rau?nu stiu ce varsta ai si ce educatie ai dar...mai gandeste-te si pe viitor.da...toti avem drepturi si libera exprimare dar nu cred ca un om normal cu o educatie morala macar daca nu religioasa ar fi de acord cu un rau atat de mare.si crede-ma ca e un rau mare!!!

omul la disperare ar face orice...numai sa isi intoarca fata catre Dumnezeu nu o face si sa isi puna genunchiul jos.nu vb in numele tuturor dar stiu ca multi o fac,au facut-o si o vor mai face.Am cunostinta despre ce vorbesc si stiu cat de mare le e ura si puterea acestor vrajitoare.

nu e cazul sa fie arse pe rug.la vremea potrivita se vor pune singure si nu e cazul ca noi oamenii sa le condamnam la asa ceva.nu avem acest drept sa judecam.si ele se pot indrepta.dar...pot sa condamn actul in sine de vrajitorie ca fiind un rau mare si un pacat de moarte.

nu vrajitoriei pentru vecie!!!fie ca in aceasta tara sa se intoarca bunatatea si iubirea intre semeni iar lui Dumnezeu sa ii fie mila de noi!