Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Quoted post
JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ? |
#50089 OLTCHIM ÎNCHIS2017-03-29 14:22Soarta celui mai mare combinat chimic din România după privatizare. Unii investitori se aşteaptă ca Oltchim să nu mai valoreze nimic după ce va fi vândut pe bucăţi. Termenul pentru depunerea ofertelor angajante a fost prelungit cu trei luniOltchim Râmnicu Vâlcea (OLT), una dintre cele mai mari companii de produse chimice din Europa de Est, aflată de câţiva ani în insolvenţă, ar putea fi privatizat anul acesta pe bucăţi, termenul de depunere a ofertelor angajante fiind prelungit cu trei luni până pe 26 iunie 2017 ca urmare a solicitărilor primite cât şi din cauza complexităţii proiectului, ceea ce înseamnă că banii obţinuţi din vânzare se vor duce la creditori.
Însă în planul de reorganizare a companiei, documentul publicat pe site-ul BVB, nu se specifică ce se va întâmpla cu acţiunile companiei sau ce vor câştiga minoritarii care au 12,8% de pe urma vânzării. Investitorii se aşteaptă ca acţiunile OLT să nu mai valoreze nimic după privatizare.
„M-am uitat din curiozitate pe noul plan de reorganizare versus situaţii financiare. Oltchim face zero lei pentru un investitor. Dacă aş avea short, aş shorta cu două mâini“, scrie un investitor pe un forum bursier.
Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 29.03.2017 |
Raspunsuri
JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ? |
#50090 Re: OLTCHIM ÎNCHIS2017-03-29 14:25:57
• Culmea tupeului şi nesimţirii la Oltchim: în timp ce muncitorii îşi primesc salariile mizerabile cu întârziere, armata de directori şi şefi nu are nici o remuşcare să-şi ridice salariile grase de circa 100 milioane lei vechi net/lună. Nu am fi avut nimic împotriva ideii ca oamenii care aduc performanţă într-o companie să fie remuneraţi pe măsură, însă Oltchim se află într-o situaţie dramatică, este în insolvenţă din ianuarie 2013, are pierderi şi datorii uriaşe şi funcţionează la mai puţin de 20% din capacitate. Dăm câteva exemple care în 2013 au ridicat de la Oltchim în total venituri de aproape 1 miliard de lei vechi: - Popescu Valentin - director Directie Energetica - Mecanica etc. Management: La toţi aceştia un „sincer”: huuuooooo! Conducerea societatiiConsortiul alcatuit din
Stanescu Nicolae Bogdan Codrut Administrator Special Avram Danut-Victor Director General Adjunct Talpasanu Mihail Director Directia Productie Spiru-Ciobescu Laurentiu-Armand Director Directia Comerciala Smeu Alin-Ion Director Directia Economica Munteanu Dana Maria Director Directia Resurse Umane Pirvu Marius Director Directia Petrochimica Bradu oltchim.ro impreuna cu MIRCEA DEACONU si FLORIAN MATEITA SI TOTI MINISTRII ECONOMIEI SI FINANTELOR SI ALTE MINISTERE DIALOG-SOCIAL...S.A.M.D, PANA AZI.SI CEILALTI BAGATORI DE SEAMA CARE AU MAI SEMNAT, FARA ACORDUL PARTILOR SI IN DEFAVOAREA ALTOR CREDITORI, si toti care contribuiti la DEMOLARE La toţi aceştia un „sincer”: huuuooooo! | ||
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
36004 Creat: 2025-02-03
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
5401 Creat: 2023-03-14
Spune NU taxării mamelor aflate în concediu pentru creșterea copilului!
2353 Creat: 2025-07-09
Dorim Aquapark in Noua cu zona descoperita si piscina acoperita, cu zona de terase, terenuri de sport pentru adolescenti si parcare.
785 Creat: 2024-06-28
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
1556 Creat: 2025-07-11
Interzicem Festivalul Beach Please in Romania
210 Creat: 2025-07-15
Solicitare de sprijin diplomatic și logistic pentru evacuarea soților palestinieni ai cetățenelor moldovene din Fâșia Gaza
62 Creat: 2025-07-16
Declarație privind respingerea majorării normei didactice
2356 Creat: 2025-07-09
Salvați cei trei pui de urs rămași orfani pe Transfăgărășan!
2863 Creat: 2025-07-04
Subiect eronat (I.A.4.) , titularizare învățători secția maghiară
83 Creat: 2025-07-16
CIPRIAN MEGA, NU EȘTI SINGUR! ADEVĂRUL VA TRIUMFA!
127 Creat: 2025-06-30
Vrem McDonald's In Turda!
1071 Creat: 2025-05-04
Nu penalizați maternitatea: respingeți plata CASS impusă mamelor în CCC
663 Creat: 2025-07-05
DREPTATE PENTRU ASISTENȚII PERSONALI – SPORUL DE RISC ESTE UN DREPT, NU O FAVOARE!de!
544 Creat: 2025-07-13
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
878 Creat: 2025-07-07
Combaterea parazitismului, tăierea ajutoarelor pentru cei care refuză să muncească
18 Creat: 2025-07-17
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
548 Creat: 2025-07-02
„Drepturi reale și nediscriminatorii pentru persoanele oncologice – aplicare imediată a Legii 293/2022”
560 Creat: 2025-07-13
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4374 Creat: 2025-06-14
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
22155 Creat: 2025-05-26