Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

Gheorghe Piperea pe facebook

#49373 Gheorghe Piperea pe facebook

2017-02-19 20:35

Pana cand ma hotarasc sa inchid aceasta pagina, zic sa va redau o intamplare foarte recenta. Fierbinte chiar.

Azi am avut proasta idee de a merge la un film cu familia. La Mega Mall Bucuresti, sala 13, filmul John Wick II. Si nesansa de a ne aseza pe niste locuri in imediata vecinatate a unei turme de cocalari care "dialogau" tipat si radeau strident, ca sa fie clar pentru toata lumea ca ei au iesit la "dixtractie". Am facut imprudenta sa le cer sa taca macar pe timpul filmului. Evident, nu numai ca nu au tacut, dar au inceput sa ameninte cu bataia. Evident, in sala nu era niciun agent dintre cei pe care ii vezi la tot pasul prin mall-uri, mergand agale si fara tinta, exact atunci cand esti grabit, si ocupand exact spatiul care este cel mai stramt si aglomerat cand iesi de la film. Si evident, desi sala era plina, nimeni nu a protestat contra larmei facute continuu de respectiva turma. Asa ca nimeni si nimic nu i-a putut opri pe respectivii cocalari din "dixtractia" pe seama confortului psihic al spectatorilor care au avut nesansa de a veni sa se culturalizeze americaneste in acelasi timp si loc cu ei.
Evident, am iesit de la film. Am facut reclamatie la un fel de sef de la cinema-ul respectiv care, cu niste scuze penibile, a sustinut ca nu poate sa ii controleze pe toti turbulentii. Mi-am luat inapoi banii pe bilete, dar nu si banii pe apa si sucul foarte, foarte scumpe (preturile la chestiile care se vand la barurile/cafenelele din incinta cinema-urilor sunt de vreo zece ori mai mari decat la magazin). Dar apa si sucul sunt minunate - beau si acum din ele. Merita banii si o seara facuta praf.
Ma mai duc la Mega Mall, la film. Peste vreo
4 luni, cand turmele de cocalari se concentreaza pe litoral.
Ma intreb daca cele de mai sus se incadreaza la fake news sau la factual?
Cine stie, cine poate sti....

===

Va vom goli de continut si va vom umple cu noi insine

(acesta este motto-ul cartii jurnalistei Naomi Klein, "Doctrina socului. Nasterea capitalismului dezastrelor", fiind un citat din cartea 1984, de George Orwell)

In urma cu 2 saptamani am vrut sa promovez o actiune de notificare pentru re-echilibrarea contractelor de credit, inclusiv prin intermediul optiunii "boost", care presupune o plata catre entitatea care gestioneaza acest mediu de socializare on line. Tipii care monitorizeaza piata celor 9,5 milioane de "consumatori" ai acestui asa-zis serviciu mi-au blocat optiunea, limitand extensia mesajului meu de promovare a acestei actiuni la fix 875 de share-uri.

N-as fi scris despre asta daca nu as fi citit niste "stiri" multiplicate "natural" prin cateva zeci de mii de share-uri din care rezulta ca o echipa de IT-isti sibieni lucreaza la o aplicatie de detectare a stirilor false, inclusiv cele vehiculate pe paginile de socializare. Se pare ca va fi un filtru instalat (voluntar sau nu, inca nu am inteles cum se va face asta) ca o extensie a motoarelor de cautare sau a asa-numitului "news-feed" (fluxul de stiri cu si despre "prietenii" din reteaua de socializare). Nu e clar cine va elabora filtrul sau lista de publicatii, care vor fi suportii media si utilizatorii retelelor de socializare care vor fi bannati si pusi pe liste negre si nici criteriile acestor filtre si liste. Dar mesajul e destul de straveziu, de vreme ce bine-intentionatii IT-isti au banderole cu hash-tag-ul rezist.
Nu stiu daca sa ne amuzam (in definitiv, daca cineva vrea sa se introduca intr-un bunker informational pentru a se feri de stirile care nu ii convin, consumand doar stiri "adevarate" care sa nu le contrazica certitudinile si sa ii mentina in disonanta lor cognitiva, nu au decat) sau sa ne inspaimantam. Caci pare ca aceste filtre si liste negre nu doar ca sunt implementate deja de cei care gestioneaza cautarile pe net si mediile de socializare on-libe (o dovada fiind print-scren-ul din comentariul de mai jos), ci si ca institutiile de forta ale statului sustin si alimenteaza aceste demersuri.
In curand, vom avea un minunat minister al adevarului, sub talpa caruia vom fi nevoiti sa ne desfasuram, tineri si frumosi, libertatea. Iar daca vom reusi cumva sa iesim de acolo, va fi imediat instituit un minister al digresiunilor, care sa construiasca necesarele si utilele fente catre care sa ne ducem, in timp ce drepturile si libertatile cetatenesti vor fi temeinic inghesuite pe lista luxurilor teoretice. A, si in plus, se va construi rapid o armata a soldatilor adevarului care vor reclama imediat tot ce li se pare lor stire falsa, pentru ca motoarele de cautare si gestionarii sistemelor de socializare sa puna necesara stampila si, deci, vinovatul sa fie izgonit din minunata si libera lume virtuala.

Acesta, stimati (inca) frenzi ai acestei pagini, este cosmarul nostru si visul de aur al securitatii : sa fim de acord noi insine cu cenzurarea, filtrarea, selectarea informatiilor si sa ne dam in gat de buna voie semenii.
E in curs de formare o armata de soldati ai adevarului cu banderole pe care scrie #rezist. Iar noi vom purta banderole pe care va scrie fake news carrier.

Poate ca, vorba romanului, tot raul spre bine : cum aceasta pagina imi ocupa mult prea mult timp si ma umple de toate emotiile negative din lume, e timpul inchiderii ei. Oricum, curand o sa o inchida gestionarii mediului de socializare pe care inca sunt(eti).

PS A se observa ca nu am utilizat deloc numele entitatii care detine acest sistem de socializare on-line. Oricat vi s-ar putea parea de absurd, gestionarii sistemului considera ca acest nume nu poate fi pronuntat sau enuntat in mesajele sponsorizate, pe motiv ca e proprietatea lor...
E, pur si simplu, ca in Harry Potter : numele vrajitorului cel rau nu putea fi pronuntat fara sa atraga nu stiu ce nenorociri. Asa ca, exceptandu-i pe Dumbledore si Potter, nimeni nu ii zicea aceluia Voldemort, ci Stiti-voi-cine.

Raspunsuri


Musafir

#49374 Re: Gheorghe Piperea pe facebook

2017-02-20 07:48:16

#49373: Gheorghe Piperea pe facebook - Gheorghe Piperea pe facebook 

 PAI CE SA FACA SI BORFASUL DE PIPEREA,TREBUIE SA MAI MANINCE SI KAKAT PRIN TELEVIZIUNII,TRADATOR SI HANDEL,MIZERABIL ORDINAR SI TUPEIST,MAI IGUS ALUP LA PICASSO?