Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu

Quoted post


Musafir

#2423

2016-07-31 16:07

Am semnat pentru ca are perfecta dreptate. Este si vina noastra a pacientilor ca toleram unori prea multe din tema ca vom fi tratati tot mai rau. Au si medicii dreptate pentru conditiile in care lucreaza. Daca noi , pacientii, tacem atunci de ce ar vocifera medicii pentru noi pentru conditiile in care suntem tratatii ? Pacient-medic-CASS- ONG si alte ministere suntem partasi intr-un " lant al slabiciunilor". Trebuie eliminata " veriga slaba"

Raspunsuri

musafir

#2474 Re:

2016-08-01 06:04:00

#2423: -  

 Este in primul rand vina pacientilor. Dupa asta va rog sa initiem o petitie Fara spaga in sistemul sanitar, noi trebuie sa initiem asa ceva, sa traiasca si ei din salariile pe care le primesc ca si pacientii, pedepsiti aspru si cei care incearca sa dea si cei care primesc. Cred ca numai asa am putea sa-i dezobisnuim. Si nu sisteme paralele, medicul lucreaza sau la particular , sau la stat. Ca cei mai multi fura materiale de la stat si duc la cabinetele lor, ii trimit pe amaratii pacienti de la stat la cabinetele lor particulare. Ca vezi tu doamne la stat se fac numai 20 de consultatii pe zi. Daca nu se mai fura se pot plati si 100 consultatii pe zi. La noi in Romania asa s-a incetatenit spaga incat la toata lumea i se pare ceva normal. Numai noi putem sa ii dezobisnuim si atunci s-ar putea sa ne respecte mai mult. Daca nu le convine sa plece din tara ca si asa se scot medici pe banda rulanta, sa vina altii nespagari.