Cerem scăderea notei minime de promovare a examenului de DEF

Quoted post

georgiana

#6

2016-07-20 19:09

Nota 8 este ok. România are nevoie de profesori bine pregătiți profesional.

Raspunsuri

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-20 19:12:01



Musafir

#10 Re: scrisoare

2016-07-20 19:26:14

#6: georgiana -  

 Nota nu are nici o legatura cu pregatirea profesionala . 


Musafir

#18 Re:

2016-07-20 19:36:24

#6: georgiana -  

 Acest examen nu releva pregatirea profesionala, avand in vedere ca doar un subiect din cele 3 le aplici la clasa, restul....

Vasile

#45 Re:

2016-07-21 06:55:57

#6: georgiana -  

Georgiana, habar nu ai ce vorbesti! Decat sa spui prostii lipsite de continut citite in presa, mai bine taci!

Pe de o parte, ministerul se lamenteaza de lipsa de profesori, dar pe de alta parte nu scot destule posturi la concurs, iar pentru ocuparea putinelor posturi disponibile impun criterii extrem de drastice;

In al doilea rand, materia examinata nu are nici o legatura cu activitatea profesorului, ci doar cu cunostintele strict tehnice din domeniul respectiv - ceea ce, in caz ca nu stiai, nu defineste un profesor bun.

In schimb, nu au fost examinate niciodata - si personal cred ca cei din minister habar nu au cum sa o faca - abilitatile pur pedagogice, discursul, psihologia elevului, metode de comunicare samd..., adica exact acelea care fac diferenta intre un profesor si un profesionist obisnuit.

In al treilea rand, subiectivismul monstruos si orgoliul arogant al celor care corecteaza. N cunosc nici o persoana care dupa contestarea notei primite, sa fi obtinut o nota mai mare. Aproape intotdeauna, cei care au facut contestatie au primit note mai mici decat initial. Intamplator? Nu cred, aqbsolut deloc.

In final te-as intreba: tu, Georgiana, in meseria ta, cat de bine pregatita profesional esti? de cate ori pe an esti evaluata profesional? si dupa ce criterii?

Nu intreb ce studii ai, pentru ca imi e evident ca nu prea multe...