Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Quoted post


Musafir

#3

2016-03-18 14:38

Sunt fumator de aproape 9 ani ... primii 4 ani ma ascundeam de parinti desi imi spuneau ca daca fumez mai bine sa nu ma ascund decat sa fac prostii . Apoi de la 19 ani am inceput serios cu fumatul , ieseam cu baietii la o bere la un suc sau o cafea primul lucru pe care il faceam era sa punem pachetele pe masa. Mi se pare absurd ca cei care au acest viciu sa fie cenzurati. Mai bine sar creea programe sau institutii care sa ne ajute sa ne lasam de fumat decat sa ne interzica acest lucru intr-un mod grotesc. Dar ce sa mai ... e mai usor la noi la romanI sa dea o lege decat sa isi miste fundul si sa faca ceva in privinta asta.

Raspunsuri

Georgica

#27 Re:

2016-03-18 19:06:08

#3: -  

 Dar nimeni nu vrea sa interzica la nimeni nimic, ci doar sa ii protejeze pe marea majoritate care nu au acest viciu! Poti fuma linistit acasa sau afara unde fumul nu deranjeaza pe nimeni!

Clara7

#208 Re:

2016-03-18 22:38:28

#3: -  

 Deci statul ar trebui sa creeze institutii ca sa te lasi tu de fumat, din banii contribuabilor nefumatori, marea majorritate. Nu e de ajuns ca am fost nevoiti sa va suprtam atatia ani si sa ne imbolnavim din cauza voastra. Acum trebui sa fie cheltuite resurse pentru niste idioti care nu se pot lasa singuri de fumat. Esti liber sa fumezi sau nu cat vrei, dar la tine acasa, nu in spatii publice. Si daca vrei sa te lasi de fumat, esti liber sa cheltui banii tai, pe terapie sau ce ai nevoie ca sa depasesti acest "viciu grotesc". 

Luci

#341 Re:

2016-03-19 00:27:15

#3: -  

 Exista programe prin care tu fumatorule sa te opresti , dar daca nu ai vointa este degeaba


Musafir

#414 Re:

2016-03-19 05:10:39

#3: -  

 si apropo, aceasta lege a intrat in vigoare in majoriatea statelor din ue cu multi, multi ani in urma, deci nu e cum zici ca "la roman" e mai usor asa. Si eu sunt fumator si sincer aceasta lege este corecta, fumul pasiv este foarte nesănătos si mi se pare normal ca nefumatorii sa nu fie obligati sa stea in fumul nostru , cand noi putem pur si simplu iesii afara sa fumam.


Musafir

#600 Re:

2016-03-19 08:40:19

#3: -  

 Cu ce sa te ajute mai nebunule?Nu vrei sa te lasi si punct .Mai lasati tampenia asta ca nu aveti ajutor...Si eu am fost fumator 8 ani si intr-o dimineata am decis sa nu mai fumez si aia a fost...Iti trebuie vointa,nu programe guvernamentale

TONI

#627 Re:

2016-03-19 09:11:58

#3: -  

 nu e mai usor la noi la romani, asa e peste tot in europa, habar nu aveti dar stiti repede sa spuneti asa e la noi la romani, baaaaaaa imi vine sa ma dau cu capul de pereti cand vad itioti la voi, ganditi in plm ca daia aveti creier in cap, astea sunt legi europene, usor usr vor fii aceleasi legi peste tot in UE, vai capul vostru, si da mie imi place aceasta lege cu toate ca sunt fumator de 15 ani, si o ador, nu ma deranjeaza sa ies afara sa fmez o tigara , dar ma deranjeaza enorm cand ma duc sa mananc la un restaurant si in jurul meu fumeaza toata lumea  ....numai la cafea si bautura ganditi in plm, ............


Musafir

#675 Re:

2016-03-19 09:42:05

#3: -  

 Prietene, am fumat 12 ani si nu m'a ajutat nimeni sa ma las! Am facuto singur din dorinta de a renunta! Fumam undeva la 3 pachete pe zi! 

Cu mucosi de'stia de 12-15 ani cu tigari la bucata.... dami 10 bani sa fumez o tigara ca ma stresat tare profa.... cu astia o sa ne ducem dracului. Astia is analfabetii din ziua de azi care se sinucid ca nu le ia masa ifone11. Asta este noua generatie..

Stii... noi suntem aia care trebuiesc protejati, noi nefumatorii. Voi sunteti oaia neagra! Si daca tot vrem sa ne civilizam.... alte state civilizate deja aplica cu succes aceasta lege! 

Anonim

#1050 Re:

2016-03-19 15:08:09

#3: -  

 Este cineva obligat sa iti inhaleze tie fumul ? Daca doresti sa fumezi , mergi afara si revi . Unii oameni n au bun simt