NU MAI VREM VIETI PIERDUTE

Quoted post

Fulop Adrian

#4

2016-03-05 20:34

#3: Floo -  

 Eu unul nu sunt sofer, dar din cate stiu..inainte de trecerea de pietoni reduci viteza..

Raspunsuri


Musafir

#8 Re:

2016-03-05 21:08:58

Fulop Adrian -  

 Incearca sa corectezi greselile gramaticale din text, si pune pe langa iluminatul necesar, adaugarea acelor incetinitoare inainte de trecere.

Lucka

#48 Re:

2016-03-06 17:06:32

#4: Fulop Adrian -  

 Atata timp cat nu se monteaza damburi speciale pentru reducerea vitezei in preajma trecerilor de pietoni , de intersectii , o sa fie victime mult timp de acum incolo ... din pacate ...

IN TOATA LUMEA asta exista aceste damburi !!! Din Germania pana in Egipt !!!

In Germania se numesc " politisti culcati "  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Cristy

#69 Re:

2016-03-06 19:45:40

#4: Fulop Adrian -  

 Corect. Trebuie iluminate trecerile, dar pana atunci oare soferii nu ar trebui sa fie mai atenti? Adica ma apuca rasul cand aud pe cate unul care o comite, apoi da vina pe iluminatul slab...pai mai, cu atat mai mult,daca e slab iluminat sau nu ai vizibilitate  nu e logic sa te asiguri mai bine si sa reduci viteza pentru evitarea pericolului???? e ca si cum iarna ar fi zapada pe parbriz si in loc sa opresti sa cureti ca sa ai VIZIBILITATE, tu destept iti continui drumul, calci pietonii si tot ce iti iese in cale, apoi cobori revoltat dand vina pe ei si evident, pe....zapada care ti-a redus vizibilitatea.

oarecare

#188 Re:

2016-03-11 11:09:31

#4: Fulop Adrian -  

Cred ca ar trebui sa se faca si educatia pietonilor sa mai lase telefonul din mana cand trec strada si sa caste ochii de 2 ori in ambele directii dupa soferi neatenti.

Pietonii cred atunci cand vad o trecere de pietoni ca au prioritate indiferent de orice! De multe ori nu se asigura si pasesc pe trecere fara macar sa intoarca capul, si te trezesti cu ei in fata!

Draga pieton, masina are 2 tone tu ai 80 kg!!!!  Deci, daca vrei sa traversezi o strada, asigura-te ca soferul a vazut intentia ta si poate sa franeze in conditii de siguranta (poate e zapada, poate e polei, poate e ud de jos, poate nu te-a vazut, poate a clipit, poate a facut atac cerebral etc). Daca te incapatanezi sa treci mizand pe ideea ca orice ar fi, masina opreste, iti fortezi norocul..