Închideţi expoziția Our Body: Universul Interior-Muzeul Banatului

Quoted post

eu

#6 dar cu biserica

2016-02-17 18:29

Cand oamenii merg sa pupe parti din cadavre, denumite moaste, la biserica, nu e nici o problema, dar cand oamenii, care nu sunt studenti la medicina, sunt curiosi de anatomia corpului uman, apare o problema.

Nu e nimic morbid, si antioricevretivoi la aceasta expozitie. Ba chiar am ramas usor dezamagit de nivelul relativ redus al detaliilor, detalii care s-au pierdut prin acest procedeu de plastifiere. Discutiile purtate cu studentii la medicina sunt chiar interesante, dar unii se plang ca e scumpa intrarea.

Nu inteleg ce are de castigat societatea asta timisoara din spatele acestei actiuni.

Raspunsuri


Musafir

#43 Re: dar cu biserica

2016-02-22 11:55:49

#6: eu - dar cu biserica 

  Controversa este împinsă în zona dezbaterii religioase tocmai de nereligioși. Doar după clarificarea provenienței trupurilor se poate aborda chestiunea din punct de vedere religios. Dar şi atunci, după epuizarea dezbaterilor etice și juridice. In ce priveşte moastele e limpede că sfinţii și-au dat acordul asumîndu-şi normele, canoanele și practicile ortodoxe. E o falsă paralelă, o deturnare a argumentaţiei pentru a ataca persoana care argumentează.

Asta înseamnă să fii trol: https://www.youtube.com/watch?v=BfMLX0YoiLM