Interzicerea fumatului în localuri

Quoted post


Musafir

#51

2015-11-01 13:28

Sunt pur si simplu stupefiat de modul in care oamenii din tara asta de 2 bani se lasa influentati de alte evenimente pentru a face anumite lucruri. Nu poti fi atat de inapt incat in urma uneri tragedii, care a avut loc din pricina unor subdezvoltati mental care nu au avut grija ca niste artificii de tort sa aprinda un loc ce era predispus incendiului, sa dezvolti din nou o ura nejustificata catre fumatori.

Pentru cei care inca au o problema cu modul in care ceilalti aleg sa-si traiasca viata, am o totala repulsie. Exista si locuri in care poti merge daca nu agreezi fumul de tigara. Nu-mi vine sa cred ca in 2015, intr-o perioada in care toata lumea are acces la informatii si le pot discerne bineinteles, mai poti fi tras intr-o hora a "luptei impotriva tutunului" de niste prosti care, de frica sa nu ia foc, hotarasc ei sa se inceteze fumatul in locuri publice. Oamenii de acolo n-au murit pentru ca a fost aruncata o tigara pe jos, sau ca nu a fost stinsa in scrumiera.

 

Raspunsuri

Andra

#58 Re:

2015-11-01 13:57:57

#51: -  

 Lasa-ma sa te lamuresc ca nu se lasa nimeni influentat. E vorba despre faptul ca ne-am saturat sa iesim undeva, intr-un loc public si sa nu putem respira, sa ne lacrimeze ochii, sa ne intoarcem acasa cu hainele imbacsite de fum de tigara. Fumatori si nefumatori deopotriva cred asa. Stii cum e cu libertatea ta? Se termina in momentul in care o ingradesti pe a mea. Asa ca, draga fumatorule, din partea mea, traieste-ti cum doresti viata, fumeaza cate pachete de tigari doresti. Iti cer doar sa nu ma sufoci pe mine, cel de langa tine.

E doar o masura de bun simt ca, atunci cand doresti sa fumezi o tigara, sa o fumezi linistit, afara. Si ceilalti oameni din interiorul unul spatiu public nu te vor deranja cu absolut nimic, garantez.

Ah, in contextul dat de tragedia asta, apare si problema cu fumatorii pentru ca trebuia să existe rețea de sprinklere pe tavan, pe toată suprafața sălii și senzori de fum care să provoace declanșarea automată a sprinklerelor; Nu se foloseste sistemul asta tocmai din cauza fumatorilor pentru ca fumul de tigara le-ar declansa inutil. 


Musafir

#63 Re:

2015-11-01 14:07:57

#51: -  Daca tu tot ce intelegi din aceasta petitie este ca de frica sa nu iei foc nu mai tb sa fumeze nimeni ... nu stiu cine este prostul... Aceasta campania nu starneste ura impotriva fumatorilor ... faptul ca tu sau altcineva fumeaza nu este o problema pentru nimeni ... faptul ca tu sau altii fumati in spatii inchise si iin plus pe langa raul pe care vi-l provocati ( constient sau inconstient) mai provocati rau si altora ... asta da este o problema. Daca ai face orice  care sa zicem social nu este aprobat dar prin asta nu faci niciun rau celorlalti as intelege revolta ta ... asa ma cam depaseste gandirea ta ... Probabil ca esti genul de persoana care nu se gandeste mai mult de el/ea... Sunt persoane fumatoare care ar vrea sa manance intr-un restaurant fara sa ii vina fumul in farfurie de la vecinul ... Incidentul de acolo este un semnal de alarma ca traim intr-o societate nu tocmai orientata catre siguranta cetatenilor ... Ai dreptata ca nu o tigara a produs incidentul ...era posibil sa il produca ??? nu stiu , spune tu . Oricum nu despre asta e vorba ... este vorba despre sanatatea noastra a tuturor si despre respectul pe care ti-l datorezi tie si celor din jur  .

 


Musafir

#81 Re:

2015-11-01 16:04:05

#51: -  

Mie nu imi vine sa cred ca in 2015 mai exista oameni ca tine, care se folosesc doar de jigniri ca sa isi argumenteze un punct de vedere. Initial am fost foarte revoltata de tot ceea ce ai spus, am avut impulsul de a iti raspunde pe masura, de a iti explica motivele pentru care unii romani, impreuna cu atatea tari care deja au adoptat aceasta lege, vad acest lucru o normalitate si nu o privare de democratie. Insa cred ca oricine incearca sa iti explice orice, civilizat sau nu, o face in zadar. Pur si simplu, cu cei ca tine e o cauza pierduta din start. Voi credeti ca vi se cuvine totul, intelegeti democratia ca fiind dreptul vostru de a nu va interesa pe cine calcati in picioare in timp ce va vedeti de ale voastre. Iti doresc sa vina ziua in care sa intelegi ce inseamna asta pe propria-ti piele.

 

 

 

zxx

#358 Re:

2015-11-02 12:09:59

#51: -  

 wow, tu ai o problema mare cu gandirea! exact ce spui tu despre altii e valabit pt tine!! adica tu iti impui alegerea???? trezeste-te, fiecare are dreptul sa iasa unde vrea si sa respire aer curat! asta e norma, nu fumul de tigara! otraveste-te la tine acasa, nu ii otrai si pe ceilalti! cat de prost poti fi!!!!! de ce sa fim obligati sa avem acelasi viciu ca tine? tigara a fost nociva dintotdeauna. o sa se intample, se va interzice egosimul si prostia asta in curand, asa cum s-a facut in atatea tari! jeg ordinar ce sti... nu gandesti dar le faci morala altora fara sa ai pic de dreptate...

Ionutz

#430 Re:

2015-11-02 16:52:24

#51: -  

 Pe scurt... Esti un dobitoc! Stai dracului in canalizare si fumeaza acolo. Sunteti jegosi toti fumatorii!

Un prost ingrijorat sa nu ia foc

#611 Re:

2015-11-03 12:03:42

#51: -  

 Draga Musafir. Buretele acela se putea aprinde la fel de usor si de la o tigara. Nu este nici pe departe vorba de "ura nejustificata catre fumatori" ci mai degraba de o ingrijorare justificata catre toti. Chiar fumator fiind, prefer sa merg intr-un spatiu aerisit unde sa ascult muzica buna si-atat. Pot fuma afara, dupa spectacol...... Este momentul sa luptam impotriva presiunilor comerciantilor romani de a pastra spatiile imbacsite cu fum si exista o minima speranta ca a venit momentul sa se reduca riscurile (incendiu/ intoxicatie/ cancer....) pentru noi, copiii nostri si pentru tine, draga domnule Musafir.


Musafir

#734 Re:

2015-11-05 00:35:06

#51: -  

                        Draga fumatorule,

Eu sufar de bronsita si nu sunt batrana, mai am mult pana atunci si vreau sa mai traiesc.."m-am informat"!!! ba chiar ma lovesc mereu de aceasta problema a gasirii unui loc unde sa nu ma inec la propriu de fum (tusesc de imi ies ochii, am senzatia de "nisip in ochi" dar si senzatie de voma)..sunt f putine locuri publice ce respecta aceasta delimitare intre fumatori si nefumatori :( nu am nimic personal cu tine (poti sa mananci langa scrumiera ba chiar sa dormi cu ea in pat etc..) doresc si eu sa am o viata normala sa pot iesi in oras fara sa realizez ca de fapt nu prea am pe unde sa merg(adica un restaurant  nu un fast-food iar d club nici nu mai are rost sa mai discut) stiu ca sunt mall-uri ( culmea este ca si in restaurantele de acolo se fumeaza! ) dar ca in afara tarii vrem si noi romanii sa avansam nu sa ramanem la stadiul asta forever and ever :( asa ca nu mai lua totul atat de personal si nu mai lega problema asta veche de cand lumea cu ce s-a intamplat in acel club...si da suntem o tara de 2 bani..deocamdata..datorita unor incuiati.. cu tine in frunte :)