Interzicerea fumatului în localuri

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interzicerea fumatului în localuri

alex

#76 Re:

2015-11-01 15:48

#2: -  

 eu zic sa te impusti tu ! este o tara libera fiecare face ce doreste clar?scurt. ! odata ce esti major si vaccinat faci abs ce doresti pe propria raspundere ! si nu sunt de acord sa fie interzis fumatul !!!!!


Musafir

#77

2015-11-01 15:58

-Siguranta sporita (vezi cazul club Colectiv)
-Respect fata de cei care nu fumeaza. Se poate iesi afara sa fumezi o tigara, daca chiar se vrea

Musafir

#78

2015-11-01 15:59

Pentru ca tb sa intram in normalitate.
El'Negro

#79 Re: Re:

2015-11-01 16:00

#76: alex - Re:  

 Prietene, fa pe propria piele ce vrei tu atata timp cat nu afecteaza cu nimic pe cei din jurul tau.


Musafir

#80

2015-11-01 16:02

Semnez petiția pentru ca poate doar asa o parte din fumători vor fuma mai putin ( in alte tari aceasta decizie de a nu se mai fuma in localuri a demonstrat ca numarul fumătorilor a scăzut); pentru ca nu fumez si sunt nevoită sa inhalez fumul ori de câte ori ma duc in restaurant...in Germania nu se fumează in localuri si chiar Si asa localurile sunt pline...toti fumătorii ies in afara localului Si fumează... Imi doresc enorm sa se dea amenzi usturătoare celor ce fumează pe strada...dc in loc sa inhalez aer "curat" trebuie sa fiu nevoia sa alerg pentru a depăși fumătorul Pentru a nu ii mai inhala fumul...


Musafir

#81 Re:

2015-11-01 16:04

#51: -  

Mie nu imi vine sa cred ca in 2015 mai exista oameni ca tine, care se folosesc doar de jigniri ca sa isi argumenteze un punct de vedere. Initial am fost foarte revoltata de tot ceea ce ai spus, am avut impulsul de a iti raspunde pe masura, de a iti explica motivele pentru care unii romani, impreuna cu atatea tari care deja au adoptat aceasta lege, vad acest lucru o normalitate si nu o privare de democratie. Insa cred ca oricine incearca sa iti explice orice, civilizat sau nu, o face in zadar. Pur si simplu, cu cei ca tine e o cauza pierduta din start. Voi credeti ca vi se cuvine totul, intelegeti democratia ca fiind dreptul vostru de a nu va interesa pe cine calcati in picioare in timp ce va vedeti de ale voastre. Iti doresc sa vina ziua in care sa intelegi ce inseamna asta pe propria-ti piele.

 

 

 


Musafir

#82 Re: Re: #26

2015-11-01 16:10

#26: vick - Re: 

Normal si firesc este sa fumezi acasa sau in orice alt loc, unde nu deranjezi pe nimeni cu fumul de tigara, nu in spatii publice. Din respect fata de tine si de ceilalti te poti abtine sa nu fumezi in spatii inchise!


Musafir

#83

2015-11-01 16:16

o actiune benefica tuturor

Musafir

#84

2015-11-01 16:25

De 3 ani locuiesc in Londra. Ei au adoptat aceasta lege de mult timp si este ceva firesc. Mergi linistit la un suc, fara sa-ti miroasa parul, hainele si fara sa fii nevoit sa suporti ce nu-ti place. Este ceva normal ca fumatorii sa iasa afara cand vor sa fumeze, si sunt sigura ca scade si consumul tigarilor! In Romania oamenii sunt luati de fraieri, intri intr-un local, in stanga e de fumatori, in dreapta de nefumatori, fara a izola intr-un fel..ridicol!!

Musafir

#85

2015-11-01 16:27

Pentru ca imi doresc sa intram in randul tarilor civilizate, in care nefumatorii nu sunt tratati asemeni unor ciudati si inghesuiti in colturi in localuri, pt a nu deranja consumatorii fumatori!pentru ca delimitarea dintre spatiul fumatorilor si al nefumatorilor este de fapt.o.axa imaginara...nu exista un perete despartitor..si tot.fumul ajunge inclusiv pe partea nefumatorilor.Pt ca m-am.saturat sa ies intr-un local si sa ma inec de atata fum, sa lacrimez si sa put a sorici cand ajung acasa!Si pentru ca nu vreau sa fumez pasiv si sa ma.imbolnavesc din cauza viciilor altor oameni!

Musafir

#86

2015-11-01 16:38

Pentru ca vreau sa ma distrez fata a-mi pune viata in pericol!

Musafir

#87

2015-11-01 16:40

Am fost o fumatoare înraita. Am început sa fumez pufaind prin cafenele si restaurante ,doar ca sa fiu,,înrândul lumii''. Stiu cât rau produce fumatul.



Musafir

#88

2015-11-01 16:41

Am semnat aceasta petitie poate vor vedea si altii cat de periculoasa a fost acea noapte de 30 0ctombrie...Si se va face ceva in privinta asta !

Musafir

#89

2015-11-01 16:47

Sunt fumator, dar sunt de acord cu modificarea legii!

Musafir

#90

2015-11-01 16:48

Ca sa nu mai fumeze toti nesimtitii peste tot, mai ales in parcuri, langa copiii, inclusiv parintii idioti care le sufla OTRAVA copiilor lor, dar mai ales ii INFECTEAZA pe toti!

Musafir

#91

2015-11-01 16:48

O masura care va salva vieti si pt viitorul copiilor mei.

Musafir

#92

2015-11-01 16:50

Fumatul ucide suflete!

Musafir

#93

2015-11-01 16:51

Pentru ca e firesc si necesar.

Musafir

#94

2015-11-01 16:58

Cea mai buna idee!!! On alte tari nu se mai fumeaza de vreo 3 ani in cluburi!!! Romania tara si p....

Musafir

#95

2015-11-01 17:05

Este una din masurile necesare. Buna si pt sanatatea nefumatorilor obligati sa inhaleze fumul in aproape toate localurile, in prezent. Dar trebuie sa vina la pachet cu alte masuri cum ar fi:obligarea tuturor detinatorilor de spatii publice sa instaleze detectoare de fum dar si instalatii automate antiincendiu. Reautorizarea (nu doar controlarea) tuturor spatiilor si afacerilor cu public. Educarea populatiei prin clipuri si reclame sa sesizeze si reclame orice potentiala incalcare a reglementarilor antiincendiu, protectia sanatatii, protectia mediului etc. stabilirea unui plan de controale si inspectii riguroase:dupa autorizare/reautorizare fiecare loc public inchis sa fie controlat cel putin odata la 6 luni. Educarea populatiei pt comportarea si actiunea adecvata in situatii de urgenta si acordarea primului ajutor-inclusiv introducerea unei discipline obligatorii in invatamant in acest sens. Eu de ex nu as sti ce sa fac concret in diverse situatii de urgenta, ca sa ajut in loc sa incurc sau sa fac rau din nestiinta. Masurile astea au un cost, dar prefer sa platesc dublu intrarea la un club si sa stiu ca se respecta niste reguli decat "gratis" sau 10 lei si pe urma...

Musafir

#96

2015-11-01 17:05

Pentru dezvoltarea durabila a poporului roman si evitarea tragediilor posibil cauzate de fumatul in spatiile publice.

Musafir

#97

2015-11-01 17:07

Pentru aer! Pentru ca să pot respira!

Musafir

#98

2015-11-01 17:09

Pt ca nu e normal sa suporte nefumatorii. In plus, se pot evita alte tragedii in genul celei de la clubul Colectiv

Musafir

#99 Re:

2015-11-01 17:14

#1: -  

 Incidentul nu a fost cauzat din cauza unei tigari aprinse.. senzorii de care spui se activau si la artificiile care au provicst incendiul...era tot una..

Ireal

#100 Re:

2015-11-01 17:19

#25: -  

 Ce treaba are fumatul cu inteligenta?
E normal sa nu deranjezi pe cei din jur cu ce faci tu, dar totusi, asta nu inseamna ca esti un idiot pentru ca fumezi.