VREM SPITALE NU CATEDRALE

Quoted post


Musafir

#235 Re: Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati!

2015-11-01 12:39

#229: Ionelia - Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati! 

 in biserica se fac slujbe(liturghie,botez,cununie,inmormantare,te impartasesti,spovedesti etc),nu este datoare sa ne faca spitale in locul statului.De ce preotul si nu directorul spitalului sa ia initiativa unei campanii de strangere de fonduri pt renovarea sau construirea unui spital?La fel si cu scoala,daca vrei donatii.Eu la biserica am dat pt biserica.

Raspunsuri

Ionelia

#249 Re: Re: Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati!

2015-11-01 12:58:34

#235: - Re: Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati! 

 Spitalul si scoala nu se construiesc din donatii. Donatii faci cand vrei sa ajuti sa existe ceva suplimentar.
Existenta spitalelor si a scolillor,o consider obligatorie pentru o societate civilizata si institutii fara de care nu se poate.Biserica nu este datoare sa faca spitale in locul statului,nu este datoare sa sprijine oamenii care au nevoie de ajutor."Statul" trebuie sa o faca.Atunci care este rolul bisericii ?Slujbe ?Inmormantari?Liturghii ?Unde este implicarea institutiei care in teorie e cel mai aproape de sufletul nostru? Empatizeaza 5 secunde cu mama careia i-a murit in brate azi copilul de 15 ani dupa o suferinta cumplita si spune-mi ca daca ai avea de ales, tot catre biserica ai face donatii.Mor romani pe capete din cele mai stupide motive pentru ca ajutorul nu vine niciodata la timp si preventia nu exista.