DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Quoted post


Musafir

#158

2015-08-25 19:32

Problema grava din aceasta tara este ca cine ia atitudine impotriva coruptiei sau a furturilor este obligat la tacere. Sunt multe cazuri cand oameni de bine cinstiti au asistat la o spaga sau un furt. Normal instinctul la facut sa anunte autoritatile ca s-a comis o infractiune. Incepe ancheta, cercetari, verificari, martori pro si contra. Ca la sfarsit rezultatul anchetei sa fie NEVINOVAT, reclamatie nefondata, o mana se spala pe alta si corb la corb nu-si scoate ochiu ! Daca incerci sa reclami o infractiune din acuzator ajungi acuzat, a fost cazul prin maramu unde un smecher cara lemne cu masina si facea cinci curse cu un singur bon fiscal. Localnicul a reclamat ca pana la urma tot reclamantul sa fie amendat de militianul satului pentru reclamatie mincinoasa, cica nu stia nimeni ca ala cara mai multe curse cu un singur document. Asa ca....

Raspunsuri


Musafir

#159 Re:

2015-08-25 20:43:52

#158: -  

 Gresit! Problema e alta: cine ia atitudine este lasat singur chiar de catre cei care ar trebui sa-l sprijine, pentru care lupta, dupa principiul, nu ma amestec, nu ma bag, mie sa-mi fie bine, eu sa am liniste! Daca se rasculau toti satenii impotriva coruptului, politistului, faceau toti reclamatii la parchet, mergeau toti sa depuna marturie la instanta, chemau presa in sat, nu ramaneau asa lucrurile. Dar lasitatea, egoismul, confortul personal a invins. Si, haideti acum sa ne aratam barbati! Cand se intampla ca cineva sa reclame abuzurile de oriunde, in loc sa fie sustinut, colegii ori tac ori ii sar in cap! Ca face de cacao institutia, ca au probleme din pricina lui, nu din a vinovatilor! Vreti adevarul? La Constanta, in Buzau, in Arges, in Calarasi, petitia asta ar trebui sa aiba zeci de mii de semnaturi din fiecare judet! Nu am prea vazut! Oamenii carora li se cer spagi, oamenii carora le-au murit rudele si copiii prin spitalele groazei tac..., nu se aud, nu se vad! Au mai facut un filmulet, au mai facut pe cont propriu o plangere, o sesizare la vreo televiziune si acolo s-au oprit. Nu voi uita cate zile voi avea imaginile rusinii din Buzau si Constanta, unde mamele copiiilor morti sau operati gresit, erau certate de mamele care aveau inca pruncii in viata ca au vorbit sau cum se plangeau lasele cand nu stiau ca erau filmate si in fata camerelor parca le taiai limba! Gaseau si scuza absolut jenanta pentru o fiinta umana! Ca vor avea probleme daca vor vorbi, ca nu le vor mai interna medicii copiii! Eu le dadeam pe post sa le fac de rusine si pe ele si pe Monica Pop care "nu stie ca exista plicul", care poate minti de la obraz ca nu e o practica absolut curenta! Dar nici nu intri bine in spital c-afli cat te costa! De unde dracu' au sute de mii, milioane de euro sau si doar zeci de mii colegii ei care se plang ca mor de foame, nu au bani de facturi, de chirii? De unde vile, case, vacante in lux prin strainataturi? Care zice ca nu stie ce-i plicul ar merita scuipat si sa ne pisam cu totii-n gura lui in public, asa cum el ne scuipa minciuni precum respira! Javre lacome si nesatule!