Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Quoted post


Musafir

#353 Maria

2015-05-11 09:36

Am mai scris si alte comentarii cand am aflat de petitie si cand printr-o mobilizare exemplara a colegilor si cunostiintelor din craiova si alte localitati din tara am strans ceva semnaturi,dar  cred ca ar fi important sa va spun cum am contactat :Era in 1990, aveam 30 de ani si am mers la dentist, unde se statea la coada ore intregi(deci e clar cate ustensile sterilizate existau).Mi s-au extras 3 masele DEODATA dupa care timp de 3 saptamani am facut tratamente antibiotice pentru infectia care a urmat ( cu frisoane si temperatura cu stari de rau de nu am mers la servici).De atunci abia  in 2004 cand am donat sange pentru un membru al familiei mele am descoperit ca am virusul C. Am ajuns la Fundeni unde mi s-a spus ca virusul este f.agresiv si il am in organism de aprox. 15 ANI. Atunci mi-am dat seama de unde si cand l-am contactat. Cu toate ca am facut dubla terapie nu am scapat(am facut recadere), dar mai rau a fost ca acest tratament mi-a declansat mai multe boli autoimune care fac imposibila o alta incercare cu interferon.Deci singura mea sansa este interferon free.Sistemul sanitar m-a imbolnavit si astept ca acelas sistem sa ma ajute. Nu sunt intr-o forma prea buna , am si o varsta , nu sunt din Bucuresti ci din Craiova, dar pe 18 mai voi fi in fata Guvernului.ESTE ADEVARAT, DACA NU INCERCAM CUM SA REUSIM SAU DACA TOTI SPUNEM CA SUNTEM PREA BOLNAVI SA AJUNGEM, ATUNCI CINE VA AJUNGE. SPER SA SI REUSIM .

 

 

 

Raspunsuri


Musafir

#355 Re: Maria

2015-05-11 21:45:33

#353: - Maria 

 Bravo !