Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#36103 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 19:47

#36088: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Nu iti e ba rusine oportunistule! Te bucuri repede la 50 mii lei, ca bonus si faci valuri pe aici cu obositoarele tale aberatii repetitive.

Ba su.la, ai crezut imediat ca iei compensatoriile si sunt alti disponibilizati oltchim la 45-50 ani care nu au unde lucra, nu stau pe petitia asta sa vada cum aberezi tu in disperare. Ai pensie ba, mananc-o linistit, ca o sa iei si banii aia, dar te agiti ca un co.i on caldare.

Ce ma-ta esti asa prost?

Ai si o varsta, ai crede ca te-ai mai fi copt la minte, dar tu esti dovada vie ca nu.

Raspunsuri

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:
Musafir

#36105 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:13:20

#36103: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 OPORTUNIST SA ZICI LUI MATA SAU TACTO. MA SA NU CRAPI DE CIUDA, DA,  PE BANII MEI, TREABA MEA CE FAC,  NU TE INTERESEZA SI NU AI VOIE SA TE INTERESEZE BANII MEI. CAND VEI MUNCII SI VEI AVEA SI TU DREPTURI, ATUNCI   SA VI SA MARAI, PANA ATUNCI MUCLES... SUGI DE LA MINE DIN FURTUL CREAT, AI MANCAT DESTUL DIN MANA MEA SI A COLEGILOR MEI. TE ROADE INVIDIA SI PROSTIA. MORI IN CHINURI LA CAT DE MITOMAN ESTI. SUGATIVA TA O SA ITI PUN EU DOP SI SA VEZI  CE BOLOVAN ITI VA INTRA CU TOT CU STICLA..., DIN BANIII MEI TE-AI INDOPAT DE PLESNESTI SI INTRII IN BLOCAJ DE RESPIRATIE, EEE ACUM TE VOI DEZUMFLA EU SI ALTII ITI VOM CALAUZII MERSUL...., SA VEZI CUM TE FAC SA VAD SI SIRA SPINARII PRIN TINE...HOTULE, AI FURAT, VEI PLATII, CA VAD TE ROADE DE SALARIILE MELE.

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36114 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 21:14:07

#36103: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 CAT DE HANDICAPAT RETARDEL ESTI, AI TUPEUL SI VEI RECUNOASTE ORICAND CA NE-ATI FURAT SALARIILE PLATI COMPENSATORII SI DREPTURILE SALARIALE, PENTRU ILUZII BORFASE FACUTE DE VOI PRIN FURT DE LA NOI. O SA VORBITI SI VETI SPUNE TOT........., IAR TU ESTI UNU DIN CEI CARE AI PARTICIPAT LA PROTOCOALE PE SUSTA DECIZII.  VOR IESII SI ACELE PROTOCOALE SEMNATE ILEGAL. PREA TE AGITI....EHEEEE....

 

Ce vezi atat de deplasat in ce a lasat SLO in viatavalcii publicat...??? Ce te deranjeaza, adevarul?? 

http://www.viatavalcii.ro/index.php

Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

Marţi, 03 Februarie 2015

La sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, Inspectoratul Teritorial de Muncă Vâlcea a efectuat un control în domeniul relaţiilor de muncă la SC Oltchim SA, societate aflată în insolvenţă. Sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, condus de preşedintele Mihai Diculoiu, a avut cinci puncte pe care inspectorii de muncă au trebuit să le verifice. Astfel, pentru primul cap de acuzare, neplata drepturilor salariale către angajaţii actuali ai Oltchim, ITM-ul a constatat că angajatorul nu a plătit drepturile salariale aferente chenzinei a II-a pentru luna octombrie 2014 şi lunilor noiembrie şi decembrie 2014, fiind încălcate prevederile Codului Muncii. Drept urmare, ITM a dispus ca măsură cu termen de realizare data de 25 februarie 2015, prezentarea dovezilor de achitare a acestor drepturi salariale. Al doilea capăt de acuzare al sindicaliştilor de la Oltchim a fost în legătură cu neacordarea plăţilor compensatorii către cei 969 de salariaţi disponibilizaţi în data de 14 iunie 2013. La această sesizare, ITM a informat Sindicatul Liber Oltchim că a efectuat un control în luna iulie 2013 şi a dispus măsură în acest sens. Angajatorul nu a realizat-o şi a fost sancţionat contravenţional. Însă, având în vedere conflictul de muncă creat prin neplata drepturilor salariale, ITM transmite salariaţilor că se pot adresa instanţei judecătoreşti în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului întrucât: „întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului” – art. 166 alin 4 din Codul Muncii. O a treia solicitare de verificare făcută de sindicate a fost cea cu privire la detaşarea salariatului Marius Pârvu. ITM a verificat şi a transmis că aceasta a fost făcută în conformitate cu prevederile Codului Muncii. Şi „reducerea salariilor exagerat de mari ale celor 11 directori” a fost unul din capetele de acuzare ale sindicaliştilor. ITM-ul le-a transmis că în baza Codului Muncii, salariul individual se stabileşte prin negociere individuală între angajator şi salariat, oricare salariat beneficiind de dreptul la negociere individuală. Ultima solicitare de verificare a fost cea legată de „achitarea de către Oltchim către ANAF a impozitului aferent plăţilor compensatorii înainte de plata efectivă a acestora către salariaţii disponibilizaţi”. Faţă de această solicitare, ITM-ul a transmis Sindicatului Liber Oltchim că societatea a pus la dispoziţie documente/note de relaţii conform cărora „compensarea datoriilor la bugetul de stat consolidat s-a efectuat de organul fiscal, contribuţiile aferente salariilor compensatorii fiind compensate integral cu TVA de recuperat”. Aşa că, ITM-ul îi îndrumă pe sindicalişti să se adreseze organului fiscal competent. Joi, 5 ianuarie, administratorul judiciar de la Oltchim trebuie să depună planul de reorganizare, conform protocolului semnat în data de 16 ianuarie 2015 între o delegaţie de salariaţi disponibilizaţi, reprezentanţi ai consorţiului de administratori judiciari şi liderul SLO, Mihai Diculoiu. Planul de reorganizare trebuie să prevadă plata integrală a creanţelor curente (deci şi a salariilor compensatorii) şi plata integrală a creanţelor salariale (sumele înscrise în tabelul creanţelor). Mai sunt trei zile şi vom vedea dacă administratorii judiciari se vor ţine de cuvânt.

 

p.s. Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

 

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!!