Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#1102 RELIGIE in scoala!

2014-11-19 21:17

Cu ce drept ne luati bucuria de a-L face cunoscut pe Dumnezeu copiilor? De ce noi, oamenii, suntem ipocriti si nu vrem sa recunoastem importanta lui Dumnezeu in viata noastra? Orice om care este in pericol de a-si pierde viata, chiar daca se declara ateu, Il cheama pe Dumnezeu, nu recita din Eminescu sau spune vreo formula matematica. Ca atare, Religia este cea mai importanta materie, care ar trebui sa fie nelipsita in scoli. Studierea Religiei ar scadea rata sinuciderilor, oare nu conteaza sufletele atator tineri romani, care cad prada deznadejdii? Fara Religie suntem in pericol sa cadem in extremism, fanatism, etc. De ce in Germania se preda Religie in scoala? Pentru ca acest popor a a invatat din greselile trecutului. Cum a putut Curtea Constititutionala sa ia o decizie atat de nedreapta?

Sa nu uitam ca presedintele CCR este de origine maghiara. Cum putem contesta aceasta decizie a CCR impotriva unui popor majoritar ortodox?

Raspunsuri


Musafir

#1157 Re: RELIGIE in scoala!

2014-11-20 09:08:54

#1102: - RELIGIE in scoala! 

 Nu stiu daca decizia Curtii Constitutionale poate fi contestata...din cate stiu eu nu exista cale de atac....din pacate.Se incearca la nivel de Inspectorate si la nivel de Patriarhie sa se gaseasca o solutie.Rugati-va mult asta este ce putem face...pentru copiii nostri!