Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Quoted post
Musafir |
#18169 Ministrul Economiei, Constantin Niţă, vine la Oltchim săptămâna viitoare .2014-03-17 08:02Ministrul Economiei, Constantin Niţă, vine la Oltchim săptămâna viitoare
Deputatul PSD Aurel Vlădoiu susţine că, săptămâna viitoare, noul ministrul al Economiei, Constantin Niţă, va fi prezent la Râmnicu Vâlcea, într-o vizită oficială la combinatul chimic Oltchim. Se pare că acesta vrea să pregătească tacticos licitaţia pentru privatizarea combinatului, ce va avea loc la începutul lunii aprilie 2014, şi are nevoie de toate informaţiile luate de la faţa locului. Mai mult decât atât, în scurt timp, la Oltchim vor avea loc o serie de schimbări, urmând a fi înlocuit directorul pus de liberali, Marian Pârvu, dar şi destituiţi o parte din cei 21 de directori şi directoraşi care au sufocat birourile din Oltchim. Deputatul Aurel Vlădoiu ne-a mărturisit că zilele trecute a avut o discuţie cu premierul Victor Ponta şi cu vicepremierul Liviu Dragnea, cărora le-a spus că nu mai are tupeul să le mai ceară votul vâlcenilor, după ce combinatul Oltchim este într-o situaţie economică gravă, iar circa 1.000 de oameni au fost disponibilizaţi şi nici măcar acum nu şi-au primit salariile la zi şi plăţile compensatorii. „Am ridicat problema Oltchim-ului în faţa premierului şi a vicepremierului pentru că eu, sincer, nu văd luminiţa de la capătul tunelului şi nu mai văd nicio speranţă. Le-am spus că e greu ca eu sau colegii mei din PSD să le mai cerem vâlcenilor votul la europarlamentare în condiţiile acestea. Sunt 1.000 de oameni care au plecat de la Oltchim, care nu şi-au primit banii şi care au rămas fără un loc de muncă. Este o situaţie grea şi nu ştim cum să o mai gestionăm. Trebuie făcut ceva pentru Oltchim, acum pe ultima sută de metri. Sper ca vizita la Oltchim a ministrului Economiei, Constantin Niţă, să fie de bun augur şi să vadă că acest combinat merită să fie salvat. El va veni săptămâna viitoare, noi zilele acestea urmând să îi trimitem un program de lucru" – ne-a declarat deputatul PSD al Colegiului Uninominal Horezu, Aurel Vlădoiu. |
Raspunsuri
Musafir |
#18170 Chinezii vin marţi să viziteze combinatul Oltchim.2014-03-17 08:07:41#18169: - Ministrul Economiei, Constantin Niţă, vine la Oltchim săptămâna viitoare . http://www.voceavalcii.ro/media/k2/items/cache/ee946ac10699b98b8e788d349619073c_... INTERES. Specialiştii în petrochimie din China vor avea o discuţie cu preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Ion Cîlea, şi vor vizita secţiile combinatului chimic de la Rm. Vâlcea, ei arătându-se interesaţi să depună o ofertă pentru cumpărarea Oltchim la licitaţia ce va avea loc la începutul lunii aprilie 2014.Marţi, 18 martie a.c., o echipă de specialişti în petrochimie din China este aşteptată la Vâlcea, chinezii urmând să aibă o discuţie cu preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Ion Cîlea. Mai apoi, chinezii vor merge într-o vizită la Oltchim, acolo unde doresc să analizeze situaţia în care se află secţiile combinatului. Din câte se pare, la Vâlcea vor veni specialiştii consorţiului de companii Baota Petrochemical Group și Junlun Petroleum Co. din China, cei care au purtat discuţii şi în toamna anului trecut cu ministrul de atunci al Economiei, Andrei Dominic Gerea. Chinezii, pare-se, vor depune o ofertă pentru cumpărarea combinatului de la Rm. Vâlcea, ultima zi de depunere a ofertelor fiind în data de 28 martie a.c., iar la începutul lunii aprilie urmează să aibă loc licitaţia. Reamintim că Guvernul României scoate la privatizare o companie, Oltchim SPV, care practic nu există. Asta pentru că eventualul cumpărător, desemnat câştigător al licitaţiei, va trebui să pună la dispoziţia statului român suma de 10 milioane de euro pentru capital de lucru şi abia apoi se va începe construcţia noii companii, Oltchim SPV, care va dura 9 luni de zile. Probabil este doar o glumă proastă a actualilor guvernanţi, pentru că este greu de crezut că un investitor serios îşi va bloca o sumă mare de bani într-o compania ce nu este nici măcar înfiinţată, neavând garanţia că lucrurile vor funcţiona. Această strategie a fost aprobată în data de 2 decembrie 2013 de către membrii Adunării Generale a Creditorilor de la Oltchim, ei aprobând atunci şi strategia de reorganizare a combinatului chimic de la Rm. Vâlcea propusă de administratorii judiciari. Acest lucru înseamnă, aşa cum spuneam, înfiinţarea Oltchim SPV, o societate ce va prelua activele, dar nu şi datoriile de circa 800 de milioane de euro ale vechiului Oltchim. Mai mult, s-a aprobat şi raportul de evaluare a Oltchim SPV, astfel încât preţul acestei noi societăţi va fi pornirea de la 290 milioane de euro şi nu va scădea sub 160 de milioane de euro.
|
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
8626 Creat: 2025-08-14
GRATIERE 2025
100352 Creat: 2025-02-03
VREM UNITATE DE POMPIERI IN COMUNA BERCENI !
640 Creat: 2025-08-17
Dreptate pentru Pietricel! Aplicarea Legii nr. 205/2004 – pedepsirea cruzimii față de animale
565 Creat: 2025-08-19
Salvați Școala Gimnazială Nr. 1 Oțelu Roșu – Vrem să ne păstrăm identitatea și performanța!
1123 Creat: 2025-08-13
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea referendumului local. Semnează petiția!
6924 Creat: 2024-11-02
Reducerea taxelor CECCAR
1628 Creat: 2025-07-20
Lăsați-ne să-i dăm o șansă la viață!
294 Creat: 2025-08-18
Stop PUZ Sânzienelor! Vrem soare și spații verzi, NU vrem blocuri cu 10 etaje lângă Școala 19!
285 Creat: 2025-08-17
Refuzul majorării prețului apei potabile în județul Neamț
274 Creat: 2025-08-16
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
194 Creat: 2025-08-18
Salvati Liceul de Coregrafie Floria Capsali din Bucuresti
822 Creat: 2025-08-13
Nu complexelor locative in Colonita!
352 Creat: 2025-08-14
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
5002 Creat: 2025-06-14
PETIȚIE PENTRU ABROGAREA ARTICOLULUI 6 DIN LEGEA NR. 141/2025 PRIVIND MAJORAREA NORMEI DIDACTICE
2266 Creat: 2025-08-01
CIPRIAN MEGA, NU EȘTI SINGUR! ADEVĂRUL VA TRIUMFA!
312 Creat: 2025-06-30
Autobuz Oras Pantelimon Str Rascoala din 1907
212 Creat: 2025-07-28
Reamenajare loc joaca - TOMIS PLUS
85 Creat: 2025-08-21
Salvați Liceul Silvic “Transilvania” Năsăud
219 Creat: 2025-08-14
Respect și drepturi pentru asistenții de stomatologie din România
78 Creat: 2025-08-20