Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Quoted post


Musafir

#62

2014-02-11 12:42

buna ziua,nu cred ca intre tortionarii de atunci si conducerea tarii de acum este o mare diferenta ,nu mai baga oameni la inchisoare ca atunci sa ii tortuteze ....(sau .........) dar torturile sunt si acum sa vorbim putin de bunicii nostrii care au aparat tara cu piptul gol si au venit schiloditi din razboi iar acum nu au bani sa-si cumpere medicamente,sa vorbim de parintii nostrii care ne-au crescut cu bun simt ,respect si multe sacrificii muncind pe la colective sau fabrici care le-au macinat organele in ei ,iar acum iesiti la pesie nu au cum sa se trateze,la ce a folosit sacrificiile acestea,noi nu ne permitem o coloba ,iar ei au palate,noi nu ne permitem sa ne cunoastem tara iar ei au diamante,noi am invatat chiar mergand la scoala nu am fost norocosi sa avem dilpome si licente fara sa fi vazut macar cum arata scoala si totusi muncim la patroni care isi bat joc de noi ,ma scuzati dar sa nu va mai mirati de ce pleaca timeretul din tara nu ai cum sa traiesti cu un salariu de 650lei ,sa iti intemeiezi o familie sau sa iti poti ajuta parintii care dupa 35-40 de ani de munca au o pesie de 350 de lei.acum va rog sa spuneti care e diferenta intre tortionarii de atunci si cei de acum?noi cei multi care am avut vise si sperante ca conducatorii vor fi si cu noi suntem cei mai dezamagiti,respect pentru toti cei care mai supravetuiesc maltratarilor la care au fost supusi si au puterea de a vorbi despre tot ceea ce au parimit.

Raspunsuri


Musafir

#65 Re:

2014-02-11 12:47:28