VREM PÂRTIA DE SCHI FUNCȚIONALĂ ÎN SEZONUL DE IARNĂ 2014

Quoted post

DNA

#124 Re:

2014-01-27 17:10

Şeful administraţiei judeţene a amintit că pârtia de schi de pe Rarău se construieşte printr-un program al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului. El a precizat că primul tronson al acestei pârtii, cu o lungime de 3 kilometri, ar putea fi dat în folosinţă în luna februarie 2012. „Suma de 170 de miliarde de lei vechi a fost folosită pentru decontarea lucrărilor făcute până în prezent. Vreau să precizez că acolo am mai alocat bani şi pentru modernizarea drumului care merge spre baza pârtiei, respectiv 2 kilometri de drum care se modernizează, şi vor mai urma încă trei kilometri”, a spus şeful administraţiei judeţene, citat de Monitorul de Suceava.

#123: Oarecare -

 

Raspunsuri


Musafir

#125 Re: Re:

2014-01-27 17:11:23

Cu toată perioada de criză, judeţul Suceava, până în ultima zi a anului 2011, a primit fonduri de la Guvernul României. Şi cred că a fost un an foarte bun din punctul de vedere al investiţiilor în infrastructură, în sănătate şi în turism. Aşteptăm ca în 2012 să începem noi investiţii şi să le finalizăm pe cele începute, şi mă refer aici la drumul Suceava - Botoşani, la drumul naţional spre pasul Prislop, dar şi la finalizarea şoselei de centură a Sucevei, dar şi alte obiective extrem de importante. Şi în primul rând modernizarea Aeroportului Ştefan cel Mare”, a încheiat Gheorghe Flutur. 157,6 milioane de lei sunt necesari pentru modernizarea DN 29. Licitaţia pentru desemnarea constructorului s-a ţinut de luni de zile şi tocmai din primăvara anului precedent se promite demararea investiţiei.

#124: DNA - Re: