Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia

Quoted post

Guest

#17614 Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-17 17:22

#16280: Heil Hitler - basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Domnule Heil Hitler...nu stiu daca cele scrise de dumneavoastra mai sus sunt scrise din idealism, prostie sau nemernicie, dar pot sa va spun ca cele scrise ( daca e sa ma iau si dupa nick-ul dumnavoastra ) nu au nici o legatura cu democratia...ce nu a-ti inteles sau nu vreti sa intelegeti dumneavoastra si altii ca dumneavoastra este ca in democratie exista o separare clara a puterilor in stat...Exista Putere Legislativa ( CEA CARE FACE LEGILE - Parlamentul ) , Puterea Executiva ( CEA CARE PUNE IN APLICARE LEGILE FACUTE DE PARLAMENT - Guvern, Presedentie) si Puterea Judecatoreasca ( ASA ZISA JUSTITIE CU TOATE COMPONENTELE EI )...din punctul meu de vedere PRESA ESTE SAU AR TREBUI SA FIE A PATRA PUTERE IN STAT (CAINELE DE PAZA A DEMOCRATIEI - acea putere care sa demonteze toate abuzurile facute de toate celelalte trei puteri)... asa ca :

1. Cred ca scrisoarea aceasta nu a-ti adresat-o cui trebuie ( nu este treaba presedintelui sa "dea legi")

2. Atata vreme cat am votat un cetatean intr-o functie in stat am dreptul legitim (consfintit si de Constitutie) sa il judec si sa imi exprim parerea din toate punctele de vedere despre acel individ, inclusiv din punct de vedere moral

3. Presa este manipulatoare in masura in care privitorii se lasa manipulati ( aveti un cap pe umeri nu doar ca sa nu va ploua in gat)

4. Daca aveti vreo problema cu o televiziune ( oricare ar fi ea ) aveti o solutie extrem de simpla, se cheama TELECOMANDA

5. Aveti dreptate intr-o singura privinta : PROBLEMELE MARI ALE ACESTEI TARI PLEACA SI TIN DE MENTALITATEA DEFICITARA SI LIPSA DE MORALITATE A CELOR CARE NE CONDUC, INCEPAND CHIAR DE LA CEL MAI INALT NIVEL.

6. Restul scrisorii este doar "bullshit" propagandistic...

Raspunsuri

Heil Hitler

#17743 Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-17 17:29:22

#17614: Guest - Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Deci hai sa iti spun pe scurt ce as fi vrut  de la un Presedinte oricare ar fi fost el:

Sa iasa in fiecare seara la 18:30 si sa spuna poporului ca prioritatea natiunii este educarea copiilor, sa li se spuna in scoli sa nu mai fure, sa nu mai dea spaga, si sa explice de ce nu e bine. Cred ca ar fi fost de ajuns, cel putin pentru mine. Eu asta as fi facut.

Daca asta ar insemna sa  incallci  separarea puterilor in stat, numai dezaxatii s-ar fi putut supara pe Presedinte. Parerea mea

Heil Hitler

#17813 Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-17 17:33:15

#17614: Guest - Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Deci hai sa iti spun pe scurt ce as fi vrut  de la un Presedinte oricare ar fi fost el:

Sa iasa in fiecare seara la 18:30 si sa spuna poporului ca prioritatea natiunii este educarea copiilor, sa li se spuna in scoli sa nu mai fure, sa nu mai dea spaga, si sa explice de ce nu e bine. Cred ca ar fi fost de ajuns, cel putin pentru mine. Eu asta as fi facut. Nici nu ne-ar fi costat ceva.

Daca asta ar insemna sa  incalci  separarea puterilor in stat, numai dezaxatii s-ar fi putut supara pe Presedinte. Parerea mea


Musafir

#18027 Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-17 17:42:49

#17614: Guest - Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

nu stiu din ce motiv scrie heil hitler ceea ce scrie dar in ceea ce priveste raspunsul dumneavoastra la puncetele 3 si 4 pot spune clar ca e nemernicie. la o adica: N-am eu vina ca mint, vinovat e ala care ma crede. Iar daca tu te-ai prins ca te mint te rog sa pleci de aici si taci din gura ca nu e treaba ta daca mint pe altu... din pacate libertatea de expresie da tot dreptul unui jurnalist sa spuna ceea ce ati spus si tot libertatea de expresia a legat jurnalistii in serviciul unur escroci care profita de talentul lor.