Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

AC-DC

#1784 ce iubim, cainii sau oamenii?

2013-12-11 18:07

sunt surprins cum "iubitorii de animale (caini)" devin mai agresivi decat acestia. pentru acestia, ura fata de oameni, vad ca e foarte mare. mi se pare inuman sa vezi doar maoartea cainilor dar suferinta oamenilor muscati, nu. voi iubitorii de caini sunteti oameni?

Raspunsuri


Musafir

#1790 Re: ce iubim, cainii sau oamenii?

2013-12-29 15:28:01

#1784: AC-DC - ce iubim, cainii sau oamenii?

Iubim si oamenii si nu ne bucuram ca unii sunt muscati sau agresati, cu conditia ca nu ei sa fi generat respectiva agresiune din partea animalelor...Pe caini ii iubim mai mult, dar in alt fel. Ei nu se pot apara singuri, sunt la cheremul omului, atat pt. hrana cat si pentru celelalte aspecte ale vietii lor. Ele depind de om. Oare chiar trebuie sa le facem viata un iad si moartea o necesitate pt ca noi sa ne putem numi oameni? Eu cred ca un adevarat om iubeste si oamenii si animalele in feluri specifice pentru fiecare specie in parte. Dragostea pentru cele doua specii in discutie nu se anuleaza una pe alta. Exista cale de mijloc, e loc pentru toata lumea....dar multi nu inteleg acest lucru si considera problema simplist.

hauhau-holo-hau

#1806 Re: ce iubim, cainii sau oamenii?

2014-01-10 17:40:47

#1784: AC-DC - ce iubim, cainii sau oamenii?

Mai agresivi decat criminalii? "CINE NU POATE IUBI ANIMALELE NU POATE IUBI NICI OAMENII"!

Voi astia "speriati" de caini,  nu puteti sa realizati ca nu aceste fiinte sunt vinovate, (uciderea lor de-a valma fiind extrem de grava) ci oamenii lipsiti de inteligenta, de sensibilitate,  care prin nemernicia actiunilor lor au generat problemele legate de prezenta numeroasa a acestor caini.

Mai pe scurt, pentru voi, vi s-ar parea logic sa exterminam lupii, ursii, rechinii, balena ucigasa-orca, etc,,,pentru ca si ele au sfartecat oameni?

Nu vi se par mult mai vinovati semenii nostri care distrug in multe moduri vietile oamenilor?

Ocrotiti animalele, pentru ca doar ele sunt nevinovate, fiind supuse doar instinctelor.