Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

S. MAX

#9793 ULTIMUL CUVANT ... (transcriere conferinta de presa - numai partea legata de OLTCHIM)

2013-10-09 19:03

CONFERINTA DE PRESA
sustinuta de VARUJAN VOSGANIAN, Ministrul Economiei
8 octombrie 2013


Varujan Vosganian, Ministrul Economiei:

--------------------------------------------------------------------
Oltchim este foarte aproape. Oltchim, pe luna august a avut pierderi de circa 700 de mii de euro iar in luna septembrie este aproape de echilibru. In luna octombrie, pe 10 octombrie ar fi trebuit sa inceapa, si sper sa inceapa negocierile. Am avut ieri, dupa ce mi-am anuntat demisia de onoare, o discutie foarte onoranta cu adminstratorii judiciari de la Oltchim, cu care am convenit ca sa inceapa deja negocierile, sunt cateva companii foarte importante din spatiul ex-sovietic, din Turcia, Israel si din Romania, cu care vor incepe negocierile pentru privatizarea Oltchim.

In orice caz, faptul ca luat in februarie, cu moarte clinica, Oltchim continua sa existe si am  marit cifra de afaceri de doua ori si jumatate, nu mai are pierdei si ieri, inainte de votul in Senat, intr-o discutie la Banca Nationala, cu reprezentantii in domeniul supravegherii, am concluzionat impreuna ca Oltchim poate fi finantat prin banci este dupa parerea mea un mare succes al managementului pe care acest minister l-a facut, succes care nu este in primul rand al meu, ci al tuturor colegilor cu care am lucrat.
--------------------------------------------------------------------

Reporter:
Cine sunt rusii care sunt interesati de Oltchim?

Varujan Vosganian:
Eu nu mai sunt ministrul Economiei de un sfert de ora, va rog sa ma iertati! Nu mai sunt, din pacate, nu mai gestionez secretul de stat, eu cred ca ORNIS...
--------------------------------------------------------------------

Preluare - http://www.minind.ro/presa_2013/octombrie/transcriere_conferinta_VV_8_oct.pdf

Raspunsuri


Musafir

#9797 Re: ULTIMUL CUVANT ... (transcriere conferinta de presa - numai partea legata de OLTCHIM)

2013-10-09 19:05:13

#9793: S. MAX - ULTIMUL CUVANT ... (transcriere conferinta de presa - numai partea legata de OLTCHIM)

eu zic ca ai putea sa ne povestesti si cam pe ce culmi inalte ati lasat voi societatea asta, adica sa arati ce prosti sunt astia si ce meseriasi ati fost voi