S.O.S. familia!

Quoted post

Ovi

#1049 Re: Re:

2013-08-24 17:43

#1042: - Re:

L-am citit, ce-i drept, pe diagonala si cu multe dintre acestea sunt deacord, dar sa o luam sistematic:

1. Casatoria.

Sunt deacord cu ceea ce se spune in articol despre: "

Cererea lor este aceea ca noi toţi, în societate, să ne modificăm radical definiţia şi înţelegerea asupra familiei. Să spunem că, de fapt, mama şi tata, bărbatul şi femeia, soţul şi soţia nu contează într-o familie."

Mama, trebuie sa fie mama, barbatul trebuie sa fie barbat, femeia, femeie si tot asa. Chestia e ca majoritatea isi doresc, o simpla casatorie intre Ion si Vasile, cum zice in articol. ONG-urile, multe dintre ele, desi se prezinta ca aparatoarele unor minoritati, defapt profita si ele de acestea. Cele care cer ca mama sa nu mai fie mama samd, fii sigur ca o fac doar ca sa iasa scandal, ca sa existe ideea unei lupte impotriva gay-ilor si astfel tot mai multi gay sa le ceara ajutorul, ca in final ele sa faca bani. Ideea e ca, vorbind de oameni, crede-ma ca multi isi doresc defapt... o simpla casatoria/parteneriat, sau cum vrei sa-i spui. Eu sunt de parere ca familia devine familie cand ai 2 persoane care se iubesc

2.Adopţii de copii.

Despre acest subiect, eu sunt de parere ca un copila ARE nevoie de o mama si de un tata. Dar din nou, nu stiu clar ce mai cer ONG-urile mai sus mentionate, dar eu sunt de parere ca 2 tati sau 2 mame tot ajung sa fie mai bune decat un orfelinat, fiindca acestia ii pot oferi iubire.

3. Cale libera spre poligamie.

Nu are nicio legatura cu mariajul dintre Ion si Vasile. Aici e de discutat mai mult despre societatile islamice.

4.Acceptarea va deveni obligatorie

Sunt deacord cu ce scrie in articol. Tot ce vrea majoritatea gay e sa fie acceptata; sa nu fie injurata, vorbita pe la spare samd. Daca nu suporta ce se zice in Vechiul Testament, atunci sa nu se duca in biserica si gata, s-a rezolvat circul. Dar nu sunt deacord ii dau dreptate CNCD-ului, legat de tarom. Cuplurile ar trebui vazute ca si cupluri, fara diferentieri. Legat de camera de motel, sincer, nu sunt deacord nici cum au procedat acei batrani nedandu-le o camera celor 2, dar nici cum s-a terminat povestea. Altfel zis, puteau si batranii sa le dea camera, ca doar cuplul platea, nu sta din pomana, dar cei 2 puteau la fel de simplu sa gaseasca alt loc de cazare.

5. Indoctrinarea copiilor la scoala.

Sincer, sunt deacord ca in licee sa se faca educatie sexuala, fiindca numai prin educatie poti preveni niste boli sau sarcini nedorite care iti pot distruge viata si sunt de parere ca in acele ore, sa se vorbeasca si despre problematica LGBT, pentru a crea un mediu tolerant pentru viitorii adulti si pentru a-i ajuta pe gay-ii care sunt in dulap sa observa ca nu sunt bolnavi, sau ca nu sunt singuri pe lume. Dar nu sunt deacord cu Heather are 2 mamici sa fie folosita in gradinita. Nu sunt deacord cu schimbarea din sot si sotie in partener si partener sau mama si tata samd. In cuplurile hetero ai sot si sotie si in cele gay ai parteneri si gata circul.

6 Impactul asupra liberatii religioase.

Sincer, nu am sa le spun religiosilor sa arda biblii fiindca acolo scrie ce scrie. Daca ei stiu clar ce scrie in biblie, de ce sa mai duc acolo daca nu sunt deacord cu ce zice is crede popa? ca apoi sa faca si circ ca consiliile antidiscriminare? E doar circ care ne denigreaza.

7.Limitarea exprimarii de constiinta samd.

Eu sunt de parere ca atat timp cat eu nu urlu impotriva lor, eu nu ii numesc bolnavi sau fac lucruri care sa le faca lor rau si imi platesc taxele, nici ei n-ar avea dreptul sa imi faca mie asa ceva. Daca li se spune ca nu sunt serviti la un magazin fiindca sunt gay, sincer, gay-ii pot pleca fara probleme, fiindca in final tot comerciantul va avea de pierdut, fiindca banii sunt tot bani fie ca vin de la hetero sau de la gay. Dar nici sa li se spuna ca nu te angajez ca esti gay sau chestii de felul asta, cu asta nu sunt deacord.

Raspunsuri


Musafir

#1060 Re: Re: Re:

2013-08-24 19:20:36

#1049: Ovi - Re: Re:

Simplifici si deviezi de la subiect. Tipic.

Nu sunt ong-urile activistilor homosexuali cele care ne propun/impun ca mama sa nu mai fie mama, tata sa nu mai fie tata, un baietel sa nu mai fie baietel si o fetita sa nu mai fie tratata drept o fetita. Sunt state si guverne care fac asta prin schimbari de legislatie si programe de educatie impuse tuturor cetatenilor.

Nucleul familei este tatal si mama. Altfel, urmand aceeasi "logica" a "iubirii", sunt atatia care "se iubesc" in grup, doar sexul in grup nu mai este de mult o noutate. Argumentele poligamilor sunt aceleasi ca si ale homosexualilor si nu au nici o legatura cu lumea musulmana. Sunt atatia care au relatii "deschise" in n combinatii si cum si ei se iubesc si isi platesc taxele oare de sa nu aibe drepturi?

Nu cere nimeni arderea bibliilor, inca, dar li se cer bisericilor sa oficieze "casatorii" ale cuplurilor homosexuale impotriva propriilor invataturi de credinta, iar daca refuza sunt pasibili de judecata... http://www.culturavietii.ro/2013/08/06/un-cuplu-de-homosexuali-vrea-sa-oblige-biserica-anglicana-sa-i-cunune-asalt-final-al-lobby-ului-homosexual-contra-crestinismului/#.UhkGEZIwcYc. In Franta sunt primari pasibli de puscarie pentru ca refuza sa le oficieze "casatoriile" - ti se pare ca au oamenii astia libertate de exprimare si de constiinta?

Toate sunt file ale aceleasi povesti care se succed intr-o ordine impusa. Nu se pot casatori Ion cu Vasile fara ca toate celealte sa nu se intample si fara ca drepturile fundamentale ale majoritatii sa nu fie incalcate.

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#1067 Re: Re: Re:

2013-08-24 20:35:50

#1049: Ovi - Re: Re:

Ma faci sa rad cu partea asta cu imposibilitatea angajarii pe motiv ca esti gay. Am lucrat 12 ani in resurse umane si nu exista niciun test/chestionar care sa se refere la preferinte sexuale. Dealtfel, ce vrei tu sa faci acum, este sa ne induci ideea discriminarii, o idee falsa. Dar sezi bland, un om e un om, indiferent de preferintele lui sexuale, iar cand te angajezi o faci ca sa prestezi niste servicii profesionale, nu ca sa-ti etalezi preferintele sexuale.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...