Interesul public mai presus de gustul publicului

Dana

/ #249 Cu foarte multa atentie

2013-02-19 01:02

Cred ca trebuie sa existe o cat mai larga libertate a presei. Motivul e simplu: libertatea presei vine la pachet cu un alt drept fundamental - libertatea de exprimare. Cred ca trebuie sa fim extraordinar de atenti atat cu ce interzicem, cat si cu ce promovam. Nu e in regula sa intrezici cuiva sa isi expuna opinia sau preferintele, indiferent de cat de bizare sunt ele, si nici nu cred ca e bine sa interzici emisiunile in care sunt prezentate. Cum nu e nici in regula sa promovezi doar ce vrea majoritatea (cineva numea asta "tirania majoritatii"). Exista insa o limita la toate acestea. Iar aceasta limita tine intr-adevar de interesul public. Problema e ca "interesul public" e o notiune extrem de abstracta. Personal cred ca limita asta trebuie sa inceapa acolo unde se incalca drepturile, libertatile si demnitatea oricarei persoane(si e suficienta una singura ca sa descalifici tot demersul).
Ca se spun prostii e adevarat, dar maine cine stie ce poate fii trecut sub categoria "prostie"? Trebuie aparat acest dreptul de a te exprima liber. Sta la baza societatii noastre si a libertatii noastre. E adevarat, de asemenea, ca si televiziunile fac o ciorba din stire si tabloid si ca lucrul asta nu e in regula.
Despre manipulare nu stiu ce sa zic. Cred ca e inerenta fenomenului mass-media. Putem cel mult sa o aducem la un nivel minim acceptabil.
Propun sa reglementam chestiile astea cum trebuie. Sa trecem lucrurile sub categoria corecta. Sa gasim un echilibru intre ceea ce vrem sa stim despre ceilalti si ceea ce trebuie sa stim despre ceilalti. Pentru ca fiecare dintre noi traieste atat in privat, cat si in public.

Din nou...Mare atentie la ce interzicem si ce promovam! Aici e o panta alunecoasa...