SERVICIILE PSIHOLOGICE RECUNOSCUTE IN LEGEA SANATATII!

Ion Duvac

/ #35 Re: Re: Re: ION DUVAC - CEL MAI MARE PAPAGAL DIN PSIHOLOGIE

2012-11-17 04:56

#34: psih Gogorita - Re: Re: ION DUVAC - CEL MAI MARE PAPAGAL DIN PSIHOLOGIE

Salut Constantin!

Stiu cine sunt cei care se ascund in spatele acestor ”nume”.

Stiu si de ce fac aceste lucruri!!!

Din pacate pentru ei, vine o vreme a scadentelor cand se anlizeza si se trage linie: ce ai facut bine, ce ai facut rau sau ce ai facut ilegal ...

Iar ei STIU acest lucru ...

Ca de obicei, nu au inteles nici litera si nici spiritul petitiei.

Dupa stiinta mea, dreptul la opinie este valabil si pentru psihologi...

SEMNEAZA PETITIA NUMAI CINE DORESTE!!!

De aceea ataca pe toti presupusii potentiali candidati la alegerile din primavara pentru concducerea CPR.

In curand vei vedea atacate si alte persoane, din aceleasi motive....

In ce ma priveste, ultima mea implicare in negocieri a fost in 2009 cea referioare la Legea salarizarii unice, cand am reusit dupa o luna si jumatate de negocieri (pe timpul, nervii si banii mei) sa apropii salarizarea psihologilor de cea a medicilor. Tot acolo am introdus pentru functia de sef sectie (similare) si psihologul, la acelasi coeficient de salarizare ca si ceilalti sefi de sectie dintr-un spital, sperand, in naivitatea mea, ca in viitorul apropiat, in spitale se vor infiinta departamente de psihologie...

De atunci ... alti s-au ocupat de negocieri (daca va fi cazul voi face nominalizarile concrete), fiind si platiti pentru acest lucru, de negocieri pentru licitatiile de costruire a cladirii, de incheirea contractelui de cumparea de timbre profesionale de la posta Romana (pe care Consiliul Colegiului l-a anulat si l-a declarat ilegal ...), de negocierile ”reusite” cu Ministerul Muncii si cu Ministerul Transporturilor, de blocarea constată Comisiei de Psihologie a Ministerului Sanatății prin nemandatarea ei (rog sa mi se precizarile deciziile de mandatare pentru negocierea )

Ti-am dat un raspuns pe facebook pe care-l postez si aici

”Am participat si eu in anii trecuti la cateva negocieri directe cu CNAS. De fiecare data se invoca lipsa cadrului legal din prezenta lege a sanatatii. Si partial au dreptate ... Cate promisiuni neonorate au fost in negocierile de pana acum... Aceasta petitie nu are nimic cu acel comunicat, ci dimpotriva, doreste sa sustina demersul CPR. Nu vreau sa fiu malitios, dar va rog sa faceti o analiza a comunicatelor CPR si veti vedea ca majoritatea sunt pozitii ale Colegiului, multe reactive... si unele chiar fara consecinte benefice pentru psihologi. Analizati prestatia celor care au negociat sau ar fi trebuit sa negocieze interesele psihologilor cu Ministerul Muncii, cu Ministerul Transporturilor si mai vorbim... Nu cred in promisiuni decat atunci cand le vad transpuse in acte normative ... Cred ca unii chiar nu realizeaza cum este cu batalia intereselor din domeniul sanatatii sau sunt naivi... Fiecare cu convingerile sale ...”

Am facut multe lucruri pentru psihologia romaneasca care ma fac sa fiu mandru de mine. Si nu sunt vorbe in vant...

Am facut si multe erori. Unele din lipsa de alte solutii la momentul respectiv, altele din prea multa ingaduinta pentru mediocritate ...

Nu cred ca cineva detine adevarul absolut sau ca are monopol pe ideile de dezvoltare ale breslei.

Atacurile la persoana, jignirile suburbane, reflecta pentru cunoscatori, fie teama, fie frustrari, fie complexe de inferioritate, fie elemente de psihopatologie, iar la unii, mai grav, toate acestea.

Nu-mi place sa discut aceste lucruri pe intrenet. Prefer sa prezint opiniile mele in Comitetul Director.

La urmatoarele atacuri imi rezerv dreptul la aparare prin toate mijloacele legale.

Multumesc mult celor care au semnat aceasta petitie!

Ion Duvac