Galaţi – capitala regiunii


Musafir

/ #1

2012-11-16 15:07

O initiativa laudabila,dar din pacate cam tarzie, avand in vedere ca autoritatile administrative din Galati si Braila n-au facut nimic pentru a punein valoare aceasta zona cu reale atuuri ( la granita UE, foarte aproape de Moldova, Ucraina, cu fluviu, orase cu centre productive mari, centre universitare cu specializari unice in tara ( Nave si Chimie alimentara). Cele doua orase ar fi trebuit, daca ar fi avut fostii primari un dram de intuitie si mai putin orgoliu personal sau prostie, sa faca orice ca cele doua entitati sa devina una singura. Acest lucru s-ar fi putut prin proiecte de infrastructura in comun, chiar proiecte culturale si sportive in comun. O aglomerare urbana de aproximativ 600 000 locuitori, ar fi atras alte si alte oportunitati de dezvoltare. Podul peste Dunare, aeroportul, poate n-ar mai fi fost povesti electorale, ar fi avut sens si ar fi dat zonei o alta sansa. Cred ca pana la urma nimeni nu va face nimic, ne vom complace in fatalitate, si vom privi la Constanta ca viitoare capitala a regiunii. Are mai multi locuitori, buget mai mare, mediatizare mult mai mare, cred ca si oameni mai dibaci. Ca si exercitiu de imaginatie, sa ne imaginam ca in anul 2012, la alegerile locale ar fi candidat pentru a 4-a oara domnul Nicolae. Ma tem ca ar fi iesit tot el. Atunci, avem vreo sansa sa facem capitala la Galati. Mi-ar place sa cred ca m-am inselat, dar eu nu cred.