Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Mady

/ #6668

2012-06-29 11:30

Dragi romani,desteptati-va!Va marturisesc faptul ca la examenul de capacitate am ales varianta ,,b".In ciuda tuturor care imi rad in fata satirizandu-ma si spunandu-mi ca am gresit(si nu contest acest lucru),eu stiu ca am invatat(perioada care am avut-o la dispozitie folosind-o pentru a-mi imbunatati vocabularul si a-mi reaminti unele lucruri), si ca am sa primesc nota meritata.In al doilea rand,schimbarea baremului mi se pare ca face multe dispute intre noi,nu mai are nimeni bunul simt de a vorbi frumos si civilizat?.Ceea ce vad ma ,,oripileaza''!Ca sa nu mai dati exemplul de ,,2+2=5'' care nu isi are locul in acest context,dar pe care toata lumea il preamareste,doresc sa precizez ca multi profesori,din ambele ,,tabere'',afirma ca ,in ciuda alegerii variantei ,,c'' in procent de 42%,la urmatorul subiect(ce impunea cunostinte de bun simt)multi nu s-au descurtat cu recunoasterea valorilor m. si functiilor s. .Voi,cei care vorbiti despre dreptate cu nerusinare(si ma refer doar la elevi!!!),care presupuneti ca a-ti invatat(doar cei care se simt),care a-ti facut ala bala portocala la examen si care nu sunteti in stare sa realizati doua compuneri despre o opinie si un prieten pasionat de lectura(fiind caracterizate ca subiecte ,,grele'' la care nu aveai multe de scris) consider ca nu aveti dreptul sa aruncati in noi ceilalti cu noroi,luandu-va un aer de superioritate cu care subestimati orice alt elev cu varianta diferita,considerandu-va inteligenta peste medie si sustinand sus si tare faptul ca ,,stiti''.Un alt subiect de discutat,care personal ma fascineaza ,este conditia cu care domnul din judetul ,,x'' isi termina contra petitia,aceasta fiind acordarea de 6 puncte sau trecerea cu vederea unor greseli ale celorlalti participanti la examen care au ales varianta ,,c''.Daca Ion Luca Caragiale ar fi trait in perioada aceasta,noi toti am fi constituit eroii(,,veritabile caricaturi ale pacatelor omenesti'')unei opere ce i-a in deradere prostia si superficialitatea umana.Imi inchei mesajul cerandu-mi iertare adultilor:parinti,bunici,profesori,care poate vor considera a mea gandire ca fiind ,,eronata''.Va voi reitera de asemenea calitatile de care nu dam dovada in acest moment niciunul dintre noi(incluzandu-ma si pe mine):credinta,prietenie si nu in ultimul rand,INTELEPCIUNE. eleva a clasei aVIIIa din Bucuresti