Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

The DeCaDenCe

/ #4075 Re:

2012-06-26 17:01

#2: -

Te-as ruga pe tine si pe ceilalti ce considera petitia noastra injusta sa nu mai aberati deoarece sunteti patetici.Propozitia este predicativa."Ceea ce ma deranjeaza este dificultatea exercitiului".Cum propozitia "este dificultatea exercitiului" nu poate fi retrasa in nici o parte de vorbire,aceasta este automat regenta.Deci daca am pune regenta in fata,fraza ar deveni:"Dificultatea exercitiului este ceea ce ma deranjeaza".Acum cred ca si tu poti vedea ca prima propozitie are subiect,deci a doua nu poate fi subiectiva.Remarcam prezenta verbului copulativ a fi,deci ceaa de a doua propozitie "ceea ce ma deranjeaza" este predicativa.

Sunt indignat deoarece eu si multi alti elevi foarte buni am fost nedreptatiti de incompetenta celor ce au facut aceasta evaluare,iar voi sunteti cei carora trebuie sa le fie jena doarece voi ati ales gresit iar acum va considerati superiori si va opuneti petitiei doar pentru ca nu doriti sa pierdeti cele 6 puncte,castigate oricum pe nedrept.Nu spun ca doresc acest fapt,vreau doar ca noi,cei ce am ales intradevar corect sa primim  cele 6 puncte,iar de restul nu imi pasa.