Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

/ #948

2012-06-25 15:03

Personal, ca om care a muncit enorm pentru obţinerea titlului de doctor în filologie, consider că am obligaţia morală de a protesta împotriva oricăror practici neacademice, deoarece ele afectează, din păcate, imaginea tuturor intelectualilor din această ţară, deci implicit pe a mea. Orice formă de însuşire a produsului efortului creator al altei persoane este descalificantă în mediul academic autentic şi trebuie sancţionată prin oprobriul public. Mi-e imposibil să accept scuza domnului prim-ministru, conform căreia dânsul nu a ştiut cum trebuie date corect referinţele biografice, căci corecta lor întrebuinţare este o condiţie obligatorie pentru orice student care aspiră la titlul de licenţiat, în orice domeniu de studiu, darămite pentru aspirantul la titlul de doctor! Chiar şi numai această afirmaţie pune serioase urme de îndoială asupra seriozităţii parcursului său academic. În consecinţă, consider că domnul Victor Ponta nu este demn să mă reprezinte, pe mine sau ţara mea, nici în calitate de prim-ministru, nici în cea de intelectual sau de cadru universitar.
Profund dezamăgită de această situaţie,
Anca Rus, doctor în filologie
Cluj-Napoca