Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #1767 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-14 00:18

#1755: Judex - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Eu am inteles fiecare cuvant. Si v-am raspuns totdeauna in limba voastra materna ca sa ma intelegeti. In urma unor jigniri (relatate de modul in care reusesc sa ma exprim in lb. romana) am decis sa va raspund in limba maghiara.

Aceasta petitie este o initiativa maghiara, abia toti semnatarii suntem maghiari. Ca un gest spre voi insa incercam totusi sa vorbim romaneste (desi in spatiul "cyber" nu este nici-o limba oficiala/obligatorie).
Unii conationali ai tai insa au raspuns la acest gest cu o obraznicie tipic romaneasca (obraznicia cu care falsificati si istoria conform intereselor voastre). In loc sa aprecieze macar pe acest gest, le folosesc si pe acesta impotriva maghiarilor.

Totusi, incerc inc-odata sa va raspund romaneste, insa daca repetati acelasi obraznicie, de ce sa ma chinuiesc? Degeaba incerci sa faci gesturi unor inculti...

Si de altfel nu sunt nici iredentist si nici cetatean ungar, traiesc si muncesc in aceasta tara (spre deosebire de cele cca 2 milioane de romani buni care cersesc in toata Europa si distrug tot prestigiul Romaniei).

UMF functioneaza si din taxele si impozitele platite de mine si de ceilalti maghiari din Romania - deci am/avem tot dreptul sa ne cerem acelasi statut ce o au romanii (si acelasi nr. de profesori si de studenti la UMF, conform procentului comunitatii maghiare din populatia totala).