REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT


Musafir

/ #346

2012-05-05 18:16

Zilele de glorie ale Romaniei au fost in perioada regilor.Atunci s-au pus bazele statului modern, s-a creat o legislatie moderna care a organizat si dezvoltat invatamantul, agricultura, justitia, armata si alte aparate si institutii de stat.In perioada premonarhica am castigat independenta tarii sub Carol I, pe atunci domnitor al Principatelor Unite.Sub Ferdinand s-a obtinut intregirea Romaniei cu teritoriile instrainate vremelnic.Romania a devenit cunoscuta si respectata in Europa.Ce este Romania acum gratie conducerii "intelepte" a lui Basescu si a clicii lui?Am devenit un neam lovit de obsesii bolnave ca imbogatirea peste noapte chiar daca am folosit tradarea de tara sau despolierea cetatenilor de drepturile lor constitutionale, sub pericolul de a desfiinta neamul si statul roman, de a vinde pe nimic bogatiile cu care ne-a daruit Dumnezeu : comorile pamantului si inteligenta oamenilor.
S-a dovedit ca asa nu se mai poate, ca in loc de "sa traiti bine" s-a facut loc pentru "mai rau" pentru jaf si nemernicii politice.Democratia este total compromisa in Romania.Sa votam monarhia pentru generatiile tinere ca sa le asiguram o tara in care sa traiasca liberi.