Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Vince

/ #1706 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-04-26 23:29

#1705: Judex - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

D-le Judex, prin schimbul de idei cu dvs., inca o data mi se adevereste ca printr-un dialog deschis si obiectiv chiar si cele mai diferite pareri, dupa o vreme tind spre convergenta. Nici mie nu-mi plac ideile preconcepute si totdeauna cind am ocazia, incerc sa lupt impotriva lor. Insa dvs. ati emis o asemenea idee, afirmind ca noi nu ne lasam fetele sa se casatoreasca cu romani, etc.. Aici ati exagerat, generalizind situatia. Cred ca in zilele noastre nu se mai pune problema de a lasa sau nu pe cineva sa se casatoreasca cu cine doreste. E adevarat ca sint unii dintre unguri care nu vad cu ochi buni o asemenea casatorie, dar la fel sint si printre romani, si stiu cazuri concrete.. Eu insumi, care din partea unuia dintre parinti am avut bunica, strabunica si stra-stra bunica romince, sint de parere ca trebuie evitata casatoria mixta, pentru ca in acest caz, unul dintre parti trebuie sa se dezica de identitatea lui(ei) nationala,  mai ales cind intra-n ecuatie copiii. In cazul familiei mele, au renuntat femeile, urmind ''legea barbatului'' si crescind copii cu identitate etno-culturala maghiara. Insa sint si ''n'' exemple in sens invers, deci situatia nu e unilaterala.  Parerea mea este ca e mai bine cind o familie e omogena etnic pentru ca printre sumedeniile de probleme de-a lungul unei casnicii, macar nu apar si cele de acest gen.  Iarasi despre tigani..- eu nu pot concepe o discutie obiectiva decit pe baza datelor oficiale! Ca o parte dintre ei s-au declarat romani - sa fie sanatosi! - inseamna ca discutam despre ei la romani si nu la tigani, daca ei asa s-au declarat, trebuie sa-i luam ca atare. Identitatea nationala se stabileste pe baza declaratiei benevole a fiecaruia.  Legat de facultatea de medicina in limba maghiara, nu vreau sa intru in detalii, mi-am mai exprimat opinia anterior. Doar despre partea economica : in tara asta s-a furat si se fura atit de mult, se cheltuie sume imense total aiurea, incit nici n-ar trebui pusa problema in acest sens la infiintarea unei facultati( este vorba de educatie), chiar si in limba unei nationalitati conlocuitoare. Iar treaba asta cu ura chiar ca n-o inteleg - adica eu daca vreau sa studiez in limba mea, inseamna ca il urasc pe celalalt ???  Vad ca l-ati citat pe Iorga, intr-adevar a avut talentul de a face remarci ''nesarate'', care dupa parerea mea nu i-au facut cinste.  Noi nu vrem sa-i tragem pe ''ceilalti 4 '' dupa noi, ci am vrea sa conlucram, acceptindu-ne reciproc asa cum sintem. Dupa atitea secole de istorie zbuciumata, in care n-am reusit sa scapam unii de altii, cred ca ar fi cazul..                          Cu respect: V