Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Örs

/ #1671 Re: Re: Re: Lui Ioşca, de la #1660 şi #1665

2012-04-02 22:43

#1670: Ioan Românul (olahul) - Re: Re: Lui Ioşca, de la #1660 şi #1665

Mai prietene Gyorgye, eu ti-am maghiarizat numele pentru ca si tu mi-ai romanizat porecla cu care m-ai apostrofat - asta doar asa, pe principiul paritatii! Hai sa stabilim de la inceput ca nu este vorba de nici o ura, sau cel putin nu mai multa decit aveti voi pe noi. Acel ''Ioan'' de care amintesti, pentru mine este principele Ardealului Hunyadi János, pentru ca el a trait si a simtit ca ''János'' si nu ca ''Ioan'', indiferent de ce origini ar fi avut! Nu stiu de ce trebuie sa-l aperi pe Becali, daca nu cumva esti avocatul lui, are si el calitatile lui, ca orice om, dar nu este un exemplu!  Dupa felul in care scrii, observ ca totusi se poate discuta cu tine. Cunosc foarte bine problema cu marele nostru rege Hunyadi Mátyás, zis si Corvin Mátyás, precum si chestia cu Oltenia, etc. Pentru aia tu poti sa-i spui Matia Corvin, el tot regele Ungariei ramine si cam la toate natiile de regula numele suveranilor se traduc. Legat de H.G. , foarte sincer iti spun ca aici te inseli, n-am facut-o din ura, nu stiu cum iti poti inchipui asa ceva si sint convins ca esti de acord ca orice om, indiferent din ce natie ar face parte, invata cel mai usor si mai eficient in limba sa materna!         Funar e un bufon patetic, care a jucat un rol cu care a fost insarcinat de unii, de altfel eu l-am intilnit personal la Cluj cind era primar, (eu fiind student) si mi-a facut o impresie buna.      Mai prietene, tu tot de ura vorbesti, dar nu te gindesti un pic la faptul ca daca noi ne-am fi urit asa, cum puteam convietui in Ardeal atita amar de vreme ?