Petitie pentru respectarea drepturilor persoanelor cu autism

ologu cristian

/ #17 amaraciunea autistilor

2012-04-02 08:46

am 53 de ani si am un baiat de 23 de ani bolnav de autism. sotia mea s-a aruncat de la etajul 10 acum 3 ani. pe linga medicamentele pe care le iau eu pentru inima si diabet si cum este siofor 1000 nu se mai subventioneaza si 18 lei e mult la noi pentru ca eu am un salriu de 525 lei ca insotitor al baiatului meu.suntem in 2 aprilie si directia pentru persoane cu handicap de la primaria sector 5 nu trimite banii de pensie ai baiatului meu in valoare de 293 de lei pe luna februarie 2010.acesti bani trebuie timisi pina pe 15 martie ca sa platim si noi factura de telefon si curent la termen pina pe 24 martie 2012.anul trecut acesti bani au fost platiti dupa 3 luni pentru lunile august,septembrie si octombrie 2011.asa se respecta in sectorul 5 drepturile persoanelor cu autism lasindu-i fara bruma de bani care nu a mai fost indexata de 8 ani ca sa-i asiguri cosul zilnic unui om lovit de soarta.caricatura asta de primar vanghelie ia bani din visterie se duce la calarasi cu ajutoare si cu amanta oana mizil si le promite la aia ca daca o aleg amatasa deputat de calarasi le da si supliment.si cam asta este reactia autoritatilor in toata tara fata de persoanele bolnave de autism.de aia ne punem speranta ca prin aceasta petitie sa se trga un semnal pentru viata autistilor in romania.