Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

/ #4456 Re: Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

2012-03-22 08:11

#4449: - Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

Nu cred ca va preocupa pe voi salile de sport,volei..etc, cu siguranta nu au fost facute din fondul studentilor maghiari. In cel priveste pe BenedeK..? va mai amintiti cand a fost oprit de Politia Rutiera in Tg. Mures ce scandal a facut. Daca el nu respecta legile statului ce discutam? Bine ca comenteaza de altii. Nu au patit nimic nici-o data,  oare de ce? din discriminare, dare de mita? relatii personale? . Parerea mea este ca majoritatea maghiarilor care sunt in UMF nu au ce comenta, au primit mult mai mult decat merita. Sa o lasam asa cum este, sa nu intram in dedesupturi mult mai serioase. Am facut si eu facultatea la TG. Mures si cunosc destul de bine problemele voastre, stiu foarte bine ce destepti erau ungurii vostrii, in anul meu nu au avut restante nici unul, ca sa nu mai vorbim de repetarea anului sau exmatriculare. Erai intrat la sectia maghiara, erai deja doctor. Au fost si colegi seriosi maghiari, foarte buni, de ce nu au fost opriti de sectia maghiara sa-i promoveze?; ca nu au suficienti profesori cine-i de vina? Benedek, Brrasai, Yung, Gabos, Nagy O etc, poate frica de concurenta serioasa si din partea ungurilor si a romanilor nu ia lasat. Acum ca va indeamna sa invatati totul in limba maghiara ca o sa aveti locuri separate la terminarea acultatii? NEVER!! VOR TOT PENTRU EI SI COPIII LOR, NEPOTII LOR, dar si aceea nu care sunt foarte isteti. Cu ceilalti ce se intampla ? , In secuime sunt ceva locuri , dar nu foarte multe, voi ceilalti ce faceti? In Ungaria o sa fiti discriminati incomparabil mai mult si cred ca este foarte dureros, ca te discrimineaza romanul este cum este, dar cand te discrimineaza fratele tau este dureros. Parerea mea este sa nu le faceti jocul celor ca Benedek, Brrassai, Szabo B, etc ei sa spuna ce vor de fapt, ca nu cred ca nu sunt doctori maghiari mult mai capabili ca oricare dintre ei in Romania, dar asta este.. au prins la ciolan mai dai jos. Bafta colegi maghiari in lupta cu fratii vostrii.