Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #810

2012-03-19 14:00

Nu vad de ce deranjeaza infiintarea liniei maghiare la U. M. F. Din moment ce studentii care invata in limba lor materna, invata si termenii in limba romana nu sta in picioare motivatia ca in asa fel nu o sa poata sa se inteleaga cu pacientii care nu cunosc limba maghiara. Eu zic ca tot circul in jurul U.M.F este creat artificial de conducerea actuala a facultatii afiliati si ei politic si din considerente politice. Daca situatiatia a fost creata politic, atunci la protestele iscate de ce se cere neamestecarea politicului? Daca s-a creat situatia tot politic de ce nu se vrea si rezolvarea tot prin politic. Nu sunt nici eu de acord cu amestecarea politicului, dar nu ar trebui sa folosim dubla masura in evaluarea situatiilor. Credeam pe studentii de la U.M.F mai deschisi la minte si mai putin influentabili. Imi pare rau sa constat ca peste 1,2,3,4,5,6 ani vom avea niste medici care in loc sa invete meserie si sa vindece oameni ies in strada ca nu cumva concetatenii lor sa poata invata in limba in care considera ei ca vor putea invata mai bine. Si nu ar trebuii sa uite ca tot acesti politicieni au taiat din salariile mentorilor de la care invata ei acum. Tot acesti politicieni o sa uite de ei peste cativa ani cand nu o sa mai aiba nevoie de studentii de astazi, o sa-i trimite in strainatate la lucru si o sa le taie salariile. Pacat ca niste oameni care invata atat de mult au memoria asa scurta si nu vad padurea de copac.
Ps: Nu am vrut sa jignesc pe nimeni, dar eu asa vad lucrurile ( daca am jignit cumva fara intentie, imi cer scuze)

In loc de semnatura: Cineva care vede cu intristare ce se petrece in societatea romaneasca.