Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Un targumuresean suparat...

/ #197 Apartheid - cui prodest?

2012-03-14 10:59

Am copilarit la Targu Mures, am facut scoala generala si liceul acolo. Peste tot existau clase de limba maghiara. Cu ocazia festivitatilor se vorbea si in romana si in maghiara. Asa am invatat ungureste in epoca Ciuruitului. Dupa 1990, cand toti pretindem ca e democratie, copiii mei au fost la o gradinita cu o educatoare sovina (reactie la evenimentele din martie 1990), dupa aceea au urmat scoala generala si liceul in scoli separate. Rezultatul? Nu stie nici unul din ei o boaba ungureste.
Banuiesc ca acelasi lucru li se intampla si copiilor maghiari, sunt izolati de copiii romani intr-un mod complet iresponsabil, ceea ce va duce la limitarea optiunilor pe care le vor avea in viitor. Inainte de 1990 un maghiar se putea stabili si in Botosani si in Budapesta, se descurca oriunde. Cu conditiile create de politica de apartheid a UDMR, un maghiar se va putea stabili doar in zone locuite de maghiari, asta in cazul in care nu invata foarte bine o alta limba straina sa isi ia lumea in cap.
Politicienii UDMR, in iresponsabilitatea lor, uita o veche vorba ardeleneasca: Omul cate limbi stie, de atatea ori e om!