Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#176

2012-03-14 10:32

-COMUNICAT IMPORTANT PENTRU TARA !!! MIERCURI 14 MARTIE 2012, ORA 12.00, PE PLATOUL ACADEMIEI MILITARE, SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE, IN REZERVA SI IN RETRAGERE, S.C.M.D. ORGANIZEAZA UN MITING AUTORIZAT DE PRIMARIA BUCURESTI,UN MITING DE PROTEST INDREPTAT IMPOTRIVA DICTATURII INSTAURATE, A CIUMEI PORTOCALII, MITING CARE TRAGE UN SEMNAL DE ALARMA CETATENILOR ROMANIEI CU PRIVIRE LA LEGILE RUSINII NEAMULUI ROMANESC, LEGI VOTATE LA DOUA MAINI DE PADUCHII PORTOCALII DIN PARLAMENTUL FORMAT DE DICTATOR, LEGI NUMARATE DE HOTOAICA NEAMULUI ROBERTA ANASTASE SI CEL CE I-A TINUT TIRA LA FURAT, SEVER VOINESCU, LEGI PROMULGATE PE SEST DE DICTATOR, CHIAR SI NESEMNATE DE PRESEDINTELE CAMEREI SENATULUI DIN ACEA VREME,LEGI ADOPTATE IMPOTRIVA POPORULUI ROMAN, LEGI BAZATE DOAR PE O ORGANIZARE STRUCTURALA DE TIP STABORIAL, LEGI CARE VOR PRODUCE EFECTE DE NEIMAGINAT POPORULUI ROMAN. JOS DICTATORUL SI LEGILE LUI, DUCA-SE-N LEGEA LOR PE PUSTII !!! VA RUGAM VENITI ALATURI DE PENSIONARII MILITARI, CARE VOR FI INTOTDEAUNA ALATURI DE TINERI, SINDICATE, ONG-URI, IN CONSECUNTA, ALATURI DE ROMANI !!! VA RUGAM SPRIJINITI-NE !!!


Musafir

#177

2012-03-14 10:32

Succes!

Musafir

#178

2012-03-14 10:32

In nicio tara nu se procedeaza asa. Daca te duci in America, nu ai scoala sau facultate romaneasca, te obliga sa inveti limba tarii respective. In Ungaria daca te duci la facultate, trebuie sa inveti limba lor si exemplele ar putea continua. Sigur, nu sunt de acord cu aceasta propunere.

Musafir

#179

2012-03-14 10:34

M-am saturat sa vad parinti deznadajduiti si copii suferinzi,care din cauza unui sistem bolnav,cauta rezolvari si tratament si investigatii in alte tari.Lucrul asta al putem face si la noi in tara,conditia fiind ca investitiile din sanatate sa mearga acolo unde trebuie.Avem medici competenti si valorosi ,nu sant apreciati la noi,dar alte tari stiu sa le respecte munca.Si eu sant unul dintre parintii care am cautat solutii in Germania,datorita faptului ca in tara mea nimeni nu ne-a dat nici o sansa.DE CE? Aici ,in Bad Oeynhausen ,doctorul roman EUGEN SANDICA,a reusit sa-mi salveze copilul.Dl doctor Eugen Sandica ,este Tatal Spiritual al copilului meu si al altor multi copii care au ajuns aici.

Musafir

#180

2012-03-14 10:34

Clasa politica, sau mai bine zis clasa de hoti, nu mai are limite in Romania...., e timpul sa facem ceva!!!

Musafir

#181

2012-03-14 10:35

cred ca ar trebui sa luam atitudine,sub orice alta forma decat violenta...nu ignorati..ne priveste pe toti...problemele sunt ale noastre, ale fiecaruia dintre noi.

Musafir

#182

2012-03-14 10:37

Respectati autonomia universitará

Musafir

#183

2012-03-14 10:40

Sper din tot sufletul ca aceasta universitate de prestigiu sa-si pastreze renumele ca fiid o facultate romaneasca si sa nu fie tinta atacurilor politice si a santajelor de orice fel!Va doresc succes in demersul dumneavoastra,de a va opune acestei imixtiuni si va sustinem neconditionat!!!

Musafir

#184

2012-03-14 10:40

Ce fel de natie suntem daca ne lasam condusi de 5% care in plus ne si santajeaza de cate ori mai doresc d-lor cate ceva.Dragi Romani din toata lumea aceasta stare de fapt trebuie sa inceteze.......nu cedeti?

Musafir

#185

2012-03-14 10:41

Rusine targovetilor politici!!!! Au la dispozitie orice universitate din Europa ,o pot face in ce limba vor unde vor.De ce nu merg sa invete in limba lor materna la Budapesta,pot sa isi ceara dubla cetatenie.Pana cand mai trebuie sa indure romanii umilinta in tara lor????

Musafir

#186

2012-03-14 10:42

Suntem cetateni ai unei tari civilizate numita Romania si nu Ungaria. Minoritatea maghiara are si cere si mai multe drepturi decat cetatenii romani, lucru care nu este echitabil. Sunt impotriva extremismului de orice fel si cel etnic este unul dintre cele mai rele. Romania functioneaza mai democratic decat multe tari din UE in privinta minoritatilor asa ca este foarte bine cum e acum. Oricum, daca presedintele Basescu ar tine la tara lui jumatate din cat tin presedintii Ungariei sau Rusiei ar fi mult mai bine in tara noastra.

Musafir

#187

2012-03-14 10:43

Nu sint RAsist NU am nimic cu poporul maghiar dar ar trebui sa ii intrebam "Romanii care sint stabiliti in Ungaria au o facultate in lb romana?"

Musafir

#188

2012-03-14 10:45

Dupa ce au vindut tara acum vind si universitatile!!!!!!!!!
45

#189 DE ACORD

2012-03-14 10:46

SA LE FIE RUSINE LA TOTI POLITICIENII DIN ROMANIA! SUNT NISTE LASI SI TRADATORI,PTR CIOLAN I-SI VAND TARA! IA MERGETI IN UNGARIA SI FLUTURATI DRAPELUL ROMANIEI,DE 1 DECEMBRIE? SA VEDETI CUM VA SALTA! EU AS FI DE ACORD CU ACEASTA LINIE LA UNIVERSITATE,DAR CAND AU ABSOLVIT-O SA-I TRIMITA PE TOTI IN UNGARIA,PTR VECIE! SAU DACA NU.....ACOLO UNDE A DUS MUTU IAPA! RUSINE POLITICIENI! UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE???

Musafir

#190

2012-03-14 10:48

Ar trebui ca romanii se se implice din ce in ce mai mult civic si sa protesteze atunci cand politicienii nostri, in loc sa actioneze in favoarea bunastarii oamenilor, iau decizii impotriva acestora si mai ales atunci cand , mizand pe faptul ca multi nu-si cunosc drepturile constitutionale, le incalca flagrant. De aceea, trebuie sa le demonstram clar ca ne stim drepturile si dorim sa ni le aparam.

Musafir

#191

2012-03-14 10:48

:-)

Musafir

#192

2012-03-14 10:52

Nu am iesit pina acum in strada sal dam pe escrocul de Basescu afara din tara dar pentru aberatiile Unguresti asi veni si cu tancul daca e nevoie

Musafir

#193

2012-03-14 10:55

O veche vorba romaneasca spune:" nu-i prost cine mananca 10 paini, e prost cine i le da"

RUSINE POLITICIENI ROMANI (dar nu cred ca sunteti romani)

 


Musafir

#194

2012-03-14 10:55

Consider ca orice comentariu ar fi de prisos...

Musafir

#195

2012-03-14 10:56

Am facut facultatea de medicina din targu Mures promotia 1992 si imi amintesc ca in 1990 UDMR -ul a creiat aceleasi probleme ca si acum in complicitate cu Ion Iliescu. Din pacate istoria se repeta mult prea repede, complicitatea si vinovatia principala purtand numele Traian Basescu si PDL. Intotdeauna studentii maghiari au invatat in ungureste la UMF Targu Mures

Musafir

#196

2012-03-14 10:58

UMF Tg Mures va fi ultima cerere absurda a compatriotilor nostri de la UDMR ?
Un targumuresean suparat...

#197 Apartheid - cui prodest?

2012-03-14 10:59

Am copilarit la Targu Mures, am facut scoala generala si liceul acolo. Peste tot existau clase de limba maghiara. Cu ocazia festivitatilor se vorbea si in romana si in maghiara. Asa am invatat ungureste in epoca Ciuruitului. Dupa 1990, cand toti pretindem ca e democratie, copiii mei au fost la o gradinita cu o educatoare sovina (reactie la evenimentele din martie 1990), dupa aceea au urmat scoala generala si liceul in scoli separate. Rezultatul? Nu stie nici unul din ei o boaba ungureste.
Banuiesc ca acelasi lucru li se intampla si copiilor maghiari, sunt izolati de copiii romani intr-un mod complet iresponsabil, ceea ce va duce la limitarea optiunilor pe care le vor avea in viitor. Inainte de 1990 un maghiar se putea stabili si in Botosani si in Budapesta, se descurca oriunde. Cu conditiile create de politica de apartheid a UDMR, un maghiar se va putea stabili doar in zone locuite de maghiari, asta in cazul in care nu invata foarte bine o alta limba straina sa isi ia lumea in cap.
Politicienii UDMR, in iresponsabilitatea lor, uita o veche vorba ardeleneasca: Omul cate limbi stie, de atatea ori e om!

Musafir

#198

2012-03-14 11:02

Este o solicitare aberanta A UDMR care duce la si mai multa dezbinare in tara. Oare ce se ascunde in spate, de fapt ?

Musafir

#199

2012-03-14 11:04

Ar fi bine ca opiniile oamenilor sa fie si respectate ... Incercam permanent sa schimbam ceva, dqar din pacate rezultatele eforturilor societatii civile sunt inca mici si asta doare.
Ar trebui sa fim mai uniti! pentru ca opinia noastra sa conteze!

Musafir

#200

2012-03-14 11:07

Inconstienta guvernamentala a atins cote incredibile, acesti ciumpalaci trebuie opriti!